Chiny wciąż zmagają się z deficytem wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-07-2021,11:35 Aktualizacja: 27-07-2021,11:33
A A A
Branża trzody chlewnej w Chinach próbuje odbudować się po tym jak wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) zdziesiątkował stada tych zwierząt. Według prognozy deficyt wieprzowiny w bieżącym roku osiągnie tam poziom 5 mln ton.
 
Chińska branża wieprzowiny jest daleka od osiągnięcia zakładanego celu produkcji wieprzowiny, mimo wzrostu liczby ubojów odnotowanych w ciągu ostatnich trzech miesięcy. 
 
Import wieprzowiny w pierwszych 5 miesiącach 2021 r., jak podaje portal euromeatnews.com, wzrósł o 10%, a państwo to oficjalnie od stycznia bieżącego roku zgłosiło 11 nowych ognisk ASF z różnymi wariantami wirusa. W efekcie rolnicy nie chcą ryzykować i wielu z nich zlikwidowało swoje stada. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Sprawdź aktualne ceny tuczników na europejskim rynku

Pojawienie się pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech nie wpłynęło na zmianę cen tuczników w tym kraju. Jednak w wyniku nadpodaży wieprzowiny na unijnym rynku notowania w wielu państwach Wspólnoty spadły. ...
Państwo Środka opracowało nowe modele produkcji, aby przyspieszyć odbudowę sektora. Jednak zanim to nastąpi rynek ten pozostanie zależny od importu wieprzowiny.
 
Według wstępnych szacunków, które w wywiadzie telewizyjnym przedstawił Luis Rua, dyrektor ds. rynku zagranicznego Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA), deficyt ten jest szacowany na 5 mln ton. 
 
Od stycznia do maja 2021 r. Chiny sprowadziły o 10% więcej wieprzowiny niż w ubiegłym roku. Wolumen wyeksportowany przez Brazylię wynosi niemal 300 tys. ton, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.
 
Oznacza to, że Chiny wciąż zwiększają przywóz wieprzowiny, ponieważ rozprzestrzeniający się wirus ASF utrudnia odbudowę pogłowia świń. Obecnie jest tam produkowane około 40 mln ton wieprzowiny. 
 
Deficyt tego rodzaju mięsa wyniesie do końca roku około 5 mln ton, a szacowany udział brazylijskiego eksportu wyniesie około 15% całkowitego wolumenu.
 
Głównymi konkurentami Brazylii są Stany Zjednoczone, Kanada, Hiszpania, Dania i Holandia.
 
Według wstępnych danych od stycznia do kwietnia 2021 r. hiszpański eksport wieprzowiny osiągnął poziom ponad 617,5 tys. ton, co stanowi wzrost o 100% w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA