Sprawdź aktualne ceny tuczników na europejskim rynku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-07-2021,9:20 Aktualizacja: 26-07-2021,9:14
A A A
Pojawienie się pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech nie wpłynęło na zmianę cen tuczników w tym kraju. Jednak w wyniku nadpodaży wieprzowiny na unijnym rynku notowania w wielu państwach Wspólnoty spadły. 
 
Ceny tuczników na niemieckiej dużej giełdzie opublikowanej 21 lipca pozostały bez zmian na poziomie 1,42 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 6,50 zł. 
 
Oznacza to, że ostatnie ogniska ASF potwierdzone u trzody chlewnej nie wpłynęły na cenę tuczników, a rynek pozostał stabilny. 
 
wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF. Już 30 ognisk i blisko 27 tys. zabitych świń

Główny lekarz weterynarii informuje o stwierdzeniu 26-30 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2021 r., na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w 20-21 lipca br. z PIWet - PIB Puławy. Do 23 lipca w Polsce...
Jednak słabszy popyt rynku chińskiego, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, pozostaje główną przyczyną nadpodaży wieprzowiny na unijnym rynku w ostatnich miesiącach. 
 
Eksport do Państwa Środka jest przekładany na kolejne tygodnie. W ciągu ostatnich 6 miesięcy trzoda chlewna w Chinach potaniała o ponad 60%.
 
W Polsce obserwuje się zmniejszoną podaż żywca, co może prowadzić do niewielkich wzrostów cen skupu w bieżącym tygodniu. Jest to efekt zmniejszonej liczby wstawień warchlaków.
 
Ze względu na niskie ceny w skupie trzody chlewnej rolnicy wolą sprzedać zboża, które posiadają, niż przeznaczyć je na pasze dla świń. Obecnie krajowe zakłady za klasę E płacą średnio 6,15 zł za kg. 
 
Na niemieckiej małej giełdzie opublikowanej 23 lipca cena wzrosła o 1 cent za kg wbc. Tak więc tuczniki podrożały do wartości 1,45 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6,64 zł.
 
Na aukcji wystawiono 815 tuczników w 5 partiach z czego sprzedano 4 partie i łącznie 645 zwierząt.
 
W Danii w notowaniach z 22 lipca cena żywca wieprzowego spadła o 0,20 koron duńskich (DKK) do wartości 10,10 DKK. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 6,22 zł.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA