ASF w Polsce. Mamy krytyczną sytuację

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-04-2020,12:30 Aktualizacja: 30-04-2020,11:59
A A A

Wirus ASF w Polsce w tym roku rozprzestrzenia się na tyle szybko, że tę sytuację, zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, należy uznać za krytyczną.

Afrykański pomór świń rozprzestrzenia się ze wzmożoną dynamiką.

- Tylko w pierwszym kwartale tego roku odnotowano więcej przypadków u dzików niż w 3 kwartałach 2019. Choroba wkroczyła na teren Wielkopolski, gdzie zagęszczenie pogłowia świń jest największe w kraju - zauważa Aleksander Dargiewicz prezes KZP-PTCH POLIPIG.

Odstrzał dzików, myśliwi, truchła, dziki, padłe dziki, wirus ASF, odstrzelone dziki, KZP-PTCH POLPIG

Myśliwi kluczowi w zwalczaniu ASF. Musimy to zrozumieć

Afrykański pomór świń może zostać powstrzymany, ale tylko w momencie podjęcia natychmiastowych oraz radykalnych działań. Społeczeństwo powinno mieć tego świadomość. Wirus ASF został w taki sposób powstrzymany w Czechach. W momencie...

Zwalczanie ASF jest ponadto bardzo mocno utrudnione z powodu epidemii koronawirusa.

"Niefortunnie wprowadzony zakaz wstępu do lasów dla myśliwych spowodował, że na przeszło miesiąc musieli oni zawiesić aktywność w zakresie odstrzału i szukania truchła. To strata trudna do odrobienia" czytamy w komunikacie związku.

ASF może zostać powstrzymany, ale potrzebne jest natychmiastowe wprowadzenie radykalnych kroków.

Odstrzał sanitarny dzików jest pierwszym z nich. W tym celu należy uruchomić środki na odstrzały sanitarne, utylizację niezagospodarowanych tusz i zebranego truchła.

asf, wirus asf, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, ognisko asf, przypadek asf, padłe dziki

ASF szybko szerzy się na zachód od Wisły

Wirus afrykańskiego pomoru świń zdobywa coraz większe tereny na zachód od Wisły. ASF w danym regionie rozwija się bardzo podobnie, zwykle według stałego scenariusza. Najpierw pojawiają się przypadki u dzików. Rolnicy lub odpowiednie...

"Koszty takiej operacji, choć wysokie i tak są mniejsze niż koszty wybicia i utylizacji setek tysięcy świń, dezynfekcji, badań i wypłaconych odszkodowań, nie mówiąc o pogorszeniu dobrostanu utrzymywanych zwierząt czy kosztach ekonomicznych wynikających z ograniczenia rynków eksportowych" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

Hodowcy z innych krajów europejskich, głównie z Niemiec, bardzo niepokoją się sytuacją związaną z ASF w Polsce.

"Groźba rozprzestrzenienia się choroby na inne kraje unijne powoduje, że skłonni są do pomocy w powstrzymaniu choroby. Pytaniem jest czy takie kroki zostaną podjęte w ciągu najbliższych miesięcy. W przypadku bierności eksperci przewidują, że Wielkopolska twierdza hodowlana może paść - podsumowuje Aleksander Dargiewicz.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA