ASF szybko szerzy się na zachód od Wisły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-04-2020,10:00 Aktualizacja: 29-04-2020,9:50
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń zdobywa coraz większe tereny na zachód od Wisły.

ASF w danym regionie rozwija się bardzo podobnie, zwykle według stałego scenariusza. Najpierw pojawiają się przypadki u dzików. Rolnicy lub odpowiednie służby znajdują martwe zarażone wirusem zwierzęta.

Presja wirusa w środowisku zazwyczaj rośnie na tyle mocno, że liczba zachorowań u dzików lawinowo wzrasta, co kończy się wybuchem ognisk. Tak właśnie było w tym roku.

ASF, bioasekuracja, walka z wirusem, ogniska, trzoda chlewna, afrykański pomór świń, dziki, muchy, człowiek

ASF. Główne zagrożenie niosą muchy, dziki i człowiek

Afrykański pomór świń (ASF), jak wynika z ostatnich lat, atakuje przede wszystkim od maja do sierpnia. Głównym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa są dziki, ludzie i muchy.    Niebieskie strefy ASF zostały zniesione w...

"Szokiem dla hodowców była informacja, że na wiosnę tego roku ognisko choroby wykryto na fermie uchodzącej za jedną najlepiej strzeżonych biologicznie hodowli w Niedoradzu w Lubuskiem. Nieco później pierwsze ognisko zanotowano w Wielkopolsce, która w hodowli świń jest tym czym Lubiń w produkcji miedzi" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Związek szacuje, że z 11 milionów hodowlanych w Polsce świń 4 mln pochodzi właśnie z Wielkopolski. Hodowcy wiedzą że, jeśli nie podejmie się stanowczych kroków choroba rozwinie się według scenariusza doświadczonego na wschodzie kraju.

ASF na zachodzie Polski może zdobyć kolejne tereny, ponieważ zbliża się sezon letni, podczas którego każdego roku obserwujemy wzrost liczby ognisk choroby w stadach trzody chlewnej.

asf, afrykański pomór świń, Chiny, rejonizacja, wieprzowina, eksport wieprzowiny, wirus ASF, trzoda chlewna

ASF. Czy Chiny uznają unijną rejonizację?

Afrykański pomór świń stwierdzony w stadach trzody chlewnej powoduje olbrzymie straty ekonomiczne. Wirus powoduje przede wszystkim załamanie hodowli świń, ale nie tylko. Oznacza również konieczność wybicia i utylizacji wszystkich świń...

"Przyczyna większej liczby ognisk w tym okresie nie jest wyjaśniona. Przypuszcza się, że zagrożenie zostaje spotęgowane z powodu ruszenia prac polowych lub aktywności owadów" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

Pomimo wprowadzenia przez hodowców surowych warunków bioasekuracji, wirus znajduje drogę do stad trzody chlewnej.

"Nie ograniczymy rozprzestrzeniania się wirusa ASF jeżeli oprócz wprowadzonych zasad bioasekuracji, zabraknie redukcji populacji dzików, zbierania truchła i świadomości społecznej dotyczącej przenoszenia wirusa" podsumowują hodowcy ze związku POLPIG.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA