ASF. Specustawa nr 2 zostanie przyjęta w tym tygodniu?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-09-2016,16:40 Aktualizacja: 21-09-2016,16:40
A A A

Lekarze weterynarii będą posiadali większe kompetencje, a rolnicy większe obowiązki. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zostanie przyjęta specustawa nr 2, która oznacza większą kontrolę nad handlem tucznikami.

- Nie będzie wolno mieć zwierząt nieoznakowanych, nie można ich posiadać, nie można kupować i przewozić zwierząt nieoznakowanych, także tu są pewne uściślenia, które idą w dobrym kierunku - mówiła dla TVP 1 Ewa Lech, wiceminister rolnictwa.

weterynaria, lekarze weterynarii, asf, rejestracja zwierząt, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, izba weterynaryjna

Lekarze weterynarii chcą większych uprawnień w walce z ASF

Potrzebne są większe uprawnienia dla lekarzy weterynarii w zwalczaniu ASF. Chodzi o restrykcyjne stosowanie zasad bioasekuracji nie tylko w strefach zagrożonych, ale w całym kraju - powiedział Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Izby...

Lekarz weterynarii będzie mógł nakładać kary za nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. To od niego będzie także zależał dodatkowy odstrzał dzików.

- Lekarz weterynarii będzie mógł nakazać w drodze decyzji albo rozporządzeniem, aktem prawa miejscowego na określonym obszarze odstrzał sanitarny i wskazać kto ma to robić - mówiła dla TVP 1 Ewa Lech, wiceminister rolnictwa.

Lekarze weterynarii chwalą te przepisy, ponieważ ich zdaniem będą one przeciwdziałały dalszemu szerzeniu się wirusa ASF w Polsce. Ich zdaniem wprowadzenie obowiązkowych świadectw zdrowia także na świeże mięso wieprzowe byłoby bardziej skuteczne.

weterynaria, lekarze weterynarii, asf, ewa lech, rejestracja zwierząt

Powiatowi lekarze weterynarii z większymi uprawnieniami

Zwiększą się uprawnienia powiatowych lekarzy weterynarii - przewiduje projekt ustawy przygotowany przez resort rolnictwa w związku z ASF. Weterynarz będzie mógł nakazać ubój zwierząt, jeżeli nie będą przestrzegane zasady...

 

- Konieczne są też certyfikaty, świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii na każdą przesyłkę mięsa wieprzowego, gdyż mięso też jest wektorem rozprzestrzeniania afrykańskiego pomoru świń - mówił dla TVP 1 Jacek Łukaszewicz, prezes Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Sejm do końca tygodnia, jak informuje TVP 1, prawdopodobnie uchwali specustawę nr 2 po to, aby nowe przepisy weszły możliwie jak najszybciej w życie tj. od razu po podpisie prezydenta.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu