Powiatowi lekarze weterynarii z większymi uprawnieniami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-09-2016,12:25 Aktualizacja: 02-09-2016,13:07
A A A

Zwiększą się uprawnienia powiatowych lekarzy weterynarii - przewiduje projekt ustawy przygotowany przez resort rolnictwa w związku z ASF. Weterynarz będzie mógł nakazać ubój zwierząt, jeżeli nie będą przestrzegane zasady bioasekuracji.

Chodzi o zmiany przepisów w 6 ustawach, które umożliwią skuteczniejszą walkę z afrykańskim pomorem świń - poinformowała wiceminister Ewa Lech. Uszczelniony będzie m.in. system identyfikacji i rejestracji zwierząt, który będzie obejmował także handlarzy trzodą. Umożliwi to śledzenie przewozu zwierząt.

żywność, bezpieczna żywność, inspekcja bezpieczeństwa żywności, krzysztof jurgiel

Lekarze weterynarii przeciw utworzeniu inspekcji bezpieczeństwa żywności

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna jest krytyczna wobec przygotowanego przez resort rolnictwa projektu utworzenia Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, która według resortu jest podstawą kompleksowego systemu sprawującego...

Jedną z najważniejszych proponowanych zmian jest konieczność rejestracji prosięcia do 30 dni od jego urodzenia, ponadto każda sprzedaż będzie musiała być w ciągu doby odnotowywana w rejestrze. Dotyczy to także sytuacji, gdy zwierzę padnie. Zwierzęta, które zostały kupione z innego gospodarstwa, będą dodatkowe znakowane numerem gospodarstwa, które dokonało zakupu.

Najwięcej proponowanych zmian dotyczy ustawy o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu ich chorób zakaźnych. Chodzi m.in. o umożliwienie powiatowym lekarzom weterynarii nakazania odstrzału dzików. Będzie on też mógł nakazać rolnikowi wprowadzenie właściwej bioasekuracji gospodarstwa, lub - jeżeli rolnik nie spełni tych wymogów - nakazać likwidację hodowli świń, bez odszkodowania - poinformowała Lech. Dodała, że rolnicy coraz częściej rozumieją, że zasady bioasekuracji trzeba spełniać.

Wiceminister zwróciła uwagę, że nowe przepisy mają dać możliwość wypłacenia rolnikowi odszkodowania za likwidację stada świń poza strefą zagrożoną (gdzie powstały ogniska choroby) na polecenie służb weterynaryjnych.
mięso, ubój, kontrola NIK, wyniki kontroli, nadzór nad ubojem gospodarczym zwierząt

Ubój gospodarski odbywa się często bez nadzoru weterynaryjnego

Ubój gospodarski odbywa się często bez nadzoru weterynaryjnego - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Stwarza to zagrożenia dla zdrowia ludzi - poinformował we wtorek wiceprezes NIK Mieczysław Łuczak. Senacka...

Rafał Romanowski, drugi z wiceministrów przypomniał, że resort przygotował także inny projekt ustawy, który będzie procedowany w trybie nadzwyczajnym, także dotyczący ASF. Chodzi m.in. o wykup od rolników ze stref z ograniczeniami świń i przerobienie ich na konserwy. Rząd ma zatwierdzić projekt w trybie obiegowym.

W pierwszym okresie planowany jest skup ok. 100 tys. zwierząt. W strefach, w których wprowadzono restrykcje w związku z ASF, jest ok. 600 tys. sztuk trzody chlewnej.

Wiceminister zaznaczył, że resort otrzymał z Polskiego Związku Łowieckiego pismo z informacją, że myśliwi zakończą sanitarny odstrzał dzików nie do końca roku, jak planowano wcześniej, lecz do 16 października.

Prof. Krzysztof Niemczuk, szef Państwowego Instytutu Weterynaryjnego poinformował, że na Ukrainie ogniska choroby ASF wykrywane są coraz bliżej polskiej granicy - już w odległości 55 km. - Są to rejony, gdzie jest duża gęstość produkcji trzody chlewnej, i jeżeli w tych rejonach Ukraina będzie miała problem, musimy przygotować się na wzmożone działania - powiedział.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu