Wścieklizna potwierdzona u lisa, kota i kuny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-12-2021,9:45 Aktualizacja: 21-12-2021,9:47
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały o trzech kolejnych przypadkach wścieklizny w Polsce. Choroba została potwierdzona w woj. mazowieckim. 
 
Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie trzech przypadków wścieklizny u zwierząt, na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 14 grudnia.
 
Przypadek wścieklizny 106 w 2021 r. został stwierdzony w miejscowości Starogród w gminie Siennica w powiecie mińskim u padłego kota.
 
ataki dzikich zwierząt, Małopolska, Śląsk, NFOŚiGW, fladry

Rolnicy dostaną narzędzia do ochrony hodowli przed dziką zwierzyną

Przeciwdziałanie ewentualnym szkodom wyrządzonym przez dzikie zwierzęta, a zarazem ich ochrona to cele inicjatyw, które zostaną zrealizowane na Śląsku i w Małopolsce przy wsparciu finansowym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i...
Przypadek wścieklizny 107 został stwierdzony w miejscowości Tabor w gminie Celestynów w powiecie otwockim u padłej kuny. Ostatni przypadek wścieklizny nr 108 został stwierdzony w dzielnicy Targówek miasta stołecznego Warszawy u padłego lisa.
 
Tym samym liczba przypadków choroby w woj. mazowieckim wzrosła do 104. W województwie podkarpackim i świętokrzyskim jak do tej pory potwierdzono po dwa przypadki wścieklizny.
 
Główny lekarz weterynarii przypomina, że w Polsce obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 
 
Jest to jedna z najgroźniejszych chorób przenoszących się ze zwierząt na człowieka. Wirus przenosi się ze śliną chorego zwierzęcia, a najczęstszą drogą zakażenia jest pokąsanie. 
 
Należy pamiętać o wykonywaniu regularnych szczepień przeciwko wściekliźnie u psów, jak również u kotów.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu