Telus: zakłady mleczarskie włączone do listy zakładów objętych wsparciem jako energochłonne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2023,8:30 Aktualizacja: 11-08-2023,8:35
A A A

Zakłady mleczarskie zostały włączone do listy zakładów objętych wsparciem jako energochłonne decyzją podjętą na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów – przekazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w czwartek.

Jak przekazało MRiRW, w czwartek odbyło się spotkanie online ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa oraz wiceministra Ryszarda Bartosika z rolnikami z woj. zachodniopomorskiego, przedstawicielami Solidarności RI i Izb Rolniczych.

Telus poinformował, iż "decyzją podjętą na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów zakłady mleczarskie zostały włączone do listy zakładów objętych wsparciem, jako energochłonne". W jego ocenie, powinno to "dać pozytywny impuls i może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mleka".

mleczarnie, zakłady mleczarskie, skup mleka, kryzys, ceny energii

Mleczarnie w tarapatach. "Sytuacja w zakładach robi się dramatyczna"

Upadki mniejszych firm i konsolidacja na rynku to efekt kryzysu w branży mleczarskiej. Zyski niemal znikły, a grożą nowe koszty i pogorszenie relacji z Ukrainą, gdzie mleczarnie dużo eksportują - informuje w piątek "Rzeczpospolita"....

Aplikacja suszowa i komisje

Minister dodał, że zwrócił się do Komisji Europejskiej w sprawie rozdzielania produkcji roślinnej od produkcji zwierzęcej w celu zwiększenia możliwości udzielania pomocy klęskowej. Zaznaczył, że "czekamy na odpowiedź Komisji w tej sprawie", a jeśli będzie pozytywna, to zostanie wdrożona.

Szef resortu przekazał także, że aplikacja suszowa działa, rolnicy mogą wypełniać wnioski, a podpisy będzie można składać po 20 września br. Podkreślił, że komisje klęskowe działają już w terenie i oceniają straty.

Będzie aplikacja mRolnik

"Rozpoczęliśmy rozmowy w sprawie stworzenia nowej aplikacji mRolnik, która będzie podobna do aplikacji mObywatel. Chcemy, aby były w niej zgromadzone wszystkie informacje i aktywności dotyczące rolnictwa" – powiedział Telus.

Odnosząc się do tematu ubezpieczeń w rolnictwie zaznaczył, że "musimy wypracować system ubezpieczeń w rolnictwie, który będzie sprawiedliwy i dobry zarówno dla dużych, jak i małych producentów rolnych". Poinformował, że chce "reaktywować w ministerstwie zespół, który otrzyma zadanie wypracowania odpowiednich rozwiązań". 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej