Mleczarnie w tarapatach. "Sytuacja w zakładach robi się dramatyczna"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2023,8:35 Aktualizacja: 04-08-2023,8:40
A A A

Upadki mniejszych firm i konsolidacja na rynku to efekt kryzysu w branży mleczarskiej. Zyski niemal znikły, a grożą nowe koszty i pogorszenie relacji z Ukrainą, gdzie mleczarnie dużo eksportują - informuje w piątek "Rzeczpospolita".

Jak czytamy w dzienniku, kryzys w mleczarstwie doprowadził do pogorszenia się jego wyników finansowych.

Konsolidacja albo inwestorzy zewnętrzni

"Zysk brutto wypracowany w I kwartale 2023 r. spadł do zaledwie 64,8 mln zł z aż 895 mln zł w analogicznym okresie 2022 r. Z kolei zysk netto spadł do 24,6 mln zł w I kw. 2023 r. wobec 783,5 mln zł przed rokiem. Daje to odpowiednio - 7 i 3 proc. zysków z ubiegłego roku. Absolutnie rekordowe ceny skupu mleka pod koniec ubiegłego roku połączone ze spadającymi cenami w sklepach i mniejszym popytem oraz wysokimi cenami energii doprowadziły do kryzysu w branży polskich przetwórców mleka. W efekcie każda firma z wielkiej trójki dokonała już w tym roku przejęć mniejszych mleczarni" - informuje gazeta.

kzsm, spółdzielnie mleczarskie, zakłady mleczarskie, mrirw, kryzys, ceny, skup, mleko

Kryzys w mleczarstwie. Spółdzielnie z postulatami do ministra

Działań w kierunku zahamowania spadków cen skupu mleka, obniżenia cen gazu i prądu oraz publikowania kosztów produkcji mleka – domagają się spółdzielnie i zakłady mleczarskie. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi...

"Koszty przetwórstwa wzrosły w sposób niewyobrażalny. A wszelkie obciążenia spowodują, że coraz więcej firm będzie musiało szukać ratunku w postaci konsolidacji lub szukania inwestorów zewnętrznych albo będą zamykać biznes" – mówi, cytowana przez gazetę, Agnieszka Maliszewska, dyrektor generalna Polskiej Izby Mleka, która ocenia, że w efekcie tego kryzysu upadać będą zwłaszcza małe zakłady.

Sytuacja w zakładach robi się dramatyczna

"Rzeczpospolita" podaje też, że branża z niepokojem przygląda się cenom energii i zapowiedziom rządu, że mogą one niebawem jeszcze wzrosnąć. Jak czytamy, branża boi się też wejścia w życie systemu kaucyjnego, a także zmian w unijnej polityce dotyczącej opakowań.

„Sytuacja w zakładach robi się dramatyczna. Patrząc w dłuższej perspektywie, nie widać szans na poprawę. Nie jesteśmy konkurencyjni na rynkach światowych, a 30-40 proc. produktów mleczarskich trzeba wyeksportować. Nie widać perspektyw poprawy sytuacji finansowej w zakładach produkcyjnych. Rynek wewnętrzny jest stabilny pod kątem spożycia, a nawet nastąpił spadek konsumpcji. Klienci zwracają uwagę bardziej na cenę niż na jakość” – mówi gazecie Andrzej Szczepański, prezes firmy Robico, producent m.in. kefirów.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej