Rolnik na kwarantannie. Może zająć się zwierzętami czy nie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2020,12:30 Aktualizacja: 14-04-2020,12:36
A A A

Są problemy interpretacyjne związane z przepisami dotyczącymi koronawirusa w kontekście rolników. Samorząd rolniczy wystąpił do ministra o jednoznaczną wykładnię tego, co może robić gospodarz objęty kwarantanną.

Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się od szefa resortu interpretacji odpowiadającej ostatecznie na pytania dotyczące  możliwości wykonywania prac polowych i zajmowania się zwierzętami podczas kwarantanny.

jerzy wierzbicki, marian sikora, FBZPR, PZPBM, obrońcy praw zwierząt

Aktywiści prozwierzęcy nie wejdą do gospodarstw?

Ministerstwo rolnictwa zapowiada wprowadzenie zakazu wstępu tzw. aktywistów prozwierzęcych na teren gospodarstw rolnych -  poinformowała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Tak ma wynikać z odpowiedzi,...

Przytacza wypowiedź ministra z 26 marca na antenie Polskiego Radia Białystok. Jan Krzysztof Ardanowski miał wówczas stwierdzić, że "[..] terenem kwarantanny jest teren gospodarstwa, bo rolnika nikt nie zwalnia z odpowiedzialności za swoje zwierzęta i uprawy. Nie ma możliwości, żeby ktoś inny - wojsko czy ktokolwiek - rolnika był w stanie zastąpić".

Z kolei na rządowej stronie, gdzie opublikowano "Informację dla rolników poddanych kwarantannie domowej w związku z Covid19", główna przesłanka brzmi: "Nie opuszczaj terenu swojego gospodarstwa. Możesz zajmować się inwentarzem na jego terenie. Możesz uprawiać swoje pole".

Natomiast na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii wytyczne wyglądają nieco inaczej.

"Sprawą oczywistą jest, że zwierzęta nie mogą zostać bez opieki. Jeżeli więc osoby będące na kwarantannie, zgodnie z nakazami Inspekcji Sanitarnej nie mogą opuszczać domu i zajmować się zwierzętami w obejściu, powinny zgłosić to do urzędu gminy. Urząd gminy będzie musiał znaleźć rozwiązanie w zależności od okoliczności, tj. albo skierować do gospodarstwa osoby, które będą mogły opiekować się zwierzętami, albo znaleźć miejsce, w które będzie można przenieść zwierzęta" - czytamy.

Minister powinien wypowiedzieć się jednoznacznie w kwestii możliwości pracy rolnika na kwarantannie zarówno w obrębie jego siedliska, jak też na polach i łąkach od niego oddalonych.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA