Tylko w ten sposób można wygrać z ASF i ptasią grypą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2017,11:00 Aktualizacja: 15-03-2017,11:40
A A A

Apelujemy o przestrzeganie wszelkich zakazów i nakazów wydanych przez Inspekcję Weterynaryjną oraz ministra rolnictwa - podkreśla Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna w specjalnym komunikacie.

Rada zwraca uwagę, że "tylko przestrzeganie zasad bioasekuracji, nawet takich, które na pierwszy rzut oka wydają się kontrowersyjne, jest konieczne, jeżeli chcemy skutecznie zwalczyć afrykański pomór świń i grypę ptaków".

Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej przypomina, że w ostatnim czasie resort rolnictwa wydał wiele aktów prawnych, które wprowadziły w życie rolników-hodowców zwierząt uciążliwe zmiany.

ptasia grypa, kontrole, oszuści, wyłudzenie pieniędzy

Oszuści podają się za lekarzy weterynarii i wyłudzają pieniądze

Policja wspólnie z lekarzami weterynarii, każdego dnia sprawdza czy hodowcy drobiu przestrzegają zasad bioasekuracji. Fakt ten wykorzystali oszuści, którzy przedstawili się za pracowników instytucji kontrolnych wyłudzając...
"Rolnicy często protestują przeciwko nowym przepisom i kwestionują zasadność ich wprowadzenia. Również działania Inspekcji Weterynaryjnej spotykają się z krytyką i pytaniami o ich celowość. Niestety, część mediów przedstawia działania rządu w ironiczny sposób starając się w ten sposób podważyć ich sens" - czytamy w komunikacie.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna przypomina, że wydane w ostatnim czasie przez ministerstwo rolnictwa zakazy i nakazy są "koniecznymi narzędziami do walki z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi". - Afrykański pomór świń oraz grypa ptaków charakteryzują się wysoką zjadliwością. Walce z nimi nie ma miejsca na kompromisy - tłumaczy Jacek Łukaszewicz.

Zdaniem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej tylko dzięki wprowadzeniu przez ministerstwo rolnictwa zasad bioasekuracji oraz ich rygorystycznego egzekwowania przez Inspekcję Weterynaryjną "możemy pochwalić się sukcesem w walce z ASF". Wprawdzie wciąż wykrywamy przypadki afrykańskiego pomoru wśród dzików, ale przypominamy, że ostatnie ognisko ASF w gospodarstwie rolnym zanotowano 30 września 2016 roku.

afrykański pomór świń, ASF, wirus, Zygmunt Pejsak, wirus ASF, trzoda chlewna

ASF efektem błędów hodowców. Trzeba dbać o higienę w chlewniach

Podczas targów Ferma 2017 w Łodzi wykład na temat obecnej skali rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń przedstawił jeden z najbardziej cenionych specjalistów w tym zakresie prof. Zygmunt Pejsak. Zdaniem prelegenta, obecnie...
"Sytuacja epizootyczna w Europie pokazuje, że do występowania groźnych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich rolnicy powinni się przyzwyczaić, gdyż nie sposób uniknąć chociażby jesiennej i wiosennej migracji ptaków. Podobnie też, należy zaakceptować nakazy i zakazy związane z zasadami bioasekuracji" - zaznacza Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna.

Przestrzeganie zasad bioasekuracji, jako mechanizmu kontroli rozprzestrzeniania się chorób, ma w głównej mierze zabezpieczyć gospodarkę narodową przed niepowetowanymi stratami.

"Podkreślić w tym miejscu należy, iż m.in. dzięki merytorycznej wiedzy i staraniom polskich służ weterynaryjnych polska produkcja mięsa drobiowego uplasowała się na pierwszym miejscu w Europie. Gros z tych produktów jest przedmiotem eksportu do krajów trzecich i tyko szybkie zwalczenie grypy ptaków cofnie zakazy dla polskiego mięsa i przywróci stabilną równowagę w popycie na polskie zdrowe mięso" - zaznacza rada.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu