ASF efektem błędów hodowców. Trzeba dbać o higienę w chlewniach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Kodłubański | redakcja@agropolska.pl
28-02-2017,9:25 Aktualizacja: 05-03-2017,13:17
A A A

Podczas targów Ferma 2017 w Łodzi wykład na temat obecnej skali rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń przedstawił jeden z najbardziej cenionych specjalistów w tym zakresie prof. Zygmunt Pejsak.

Zdaniem prelegenta, obecnie przemieszczanie się wirusa ASF jest ograniczone tylko do 3-4 skupisk blisko granicy z Białorusią na skutek prewencyjnych odstrzałów dzików w lasach i na polach Podlasia, a także na skutek większej dbałości hodowców o higienę wewnątrz budynków gospodarczych oraz na terenie gospodarstw.

asf, dziki, trzoda chlewna, przypadek asf

Wirus ASF zabił kolejne dziki

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek 23 lutego o wystąpieniu kolejnych pięciu nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Jeden z nich wystąpił w woj. podlaskim, a po dwa w mazowieckim i lubelskim. W...
Z omówienia sytuacji we wschodnich województwach wynika, że wirus przenosił się nie w sposób naturalny z dzika chorego na osobnika zdrowego trzody gospodarskiej, ale głównie poprzez błędy ludzkie np. wniesienie na teren gospodarstwa odpadów z terenów leśnych i podania ich w karmie dla trzody, zarażenie świń poprzez zjedzenie tej samej zielonki, którą jadły dziki czy poprzez podanie zarażonej wirusem ASF wędliny tucznikom.

Gospodarstwa, w których wirus ujawnił się jako pierwszy to małe liczące 7-8 sztuk trzody hodowle.

Hodowcy pytali, czy jest sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa w kraju oraz jakie środki przedsięwziąć by uchronić swoje stado przed wirusem. Profesor Pejsak jednoznacznie stwierdził, że obecnie nie ma skutecznego środka zwalczającego wirus, a jedynym sposobem jest dbanie o higienę w chlewniach, obejściu oraz osobistą.

żywność, granica z Białorusią, granica z Ukrainą, utylizacja żywności, Izba Celna w Białej Podlaskiej

Tony żywności marnują się na granicy

Konserwy, sery, kanapki z wędliną - tylko w tym roku funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą w województwie lubelskim niemal 100 ton żywności, która trafiła do utylizacji....
Co do prognozy dalszego szerzenia się wirusa, prelegent stwierdził, że są dwa powody by twierdzić, że szybkość rozprzestrzeniania się wirusa ASF będzie w roku 2017 malała - pierwszy to udane akcje myśliwych w ramach tzw. spec ustawy, mające na celu wybicie dużej populacji dzików w regionach gdzie powodowały częste zarażenia świń.

Drugi powód, to brak przeciwciał, które zwalczałyby wirus w organizmie dzików, co powoduje, że chore zwierzęta przeżywają tylko kilka dni po infekcji.

Zdaniem prof. Pejsaka bardzo duże zagrożenie dla naszych hodowli trzody grozi ze strony dzików przemieszczających się do Polski z Ukrainy oraz nielegalnego przewozu mięsa wieprzowego, które potencjalnie może stać się powodem powstania nowych ognisk zakażenia.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA