Oszuści podają się za lekarzy weterynarii i wyłudzają pieniądze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-03-2017,20:00 Aktualizacja: 14-03-2017,21:57
A A A
Policja wspólnie z lekarzami weterynarii, każdego dnia sprawdza czy hodowcy drobiu przestrzegają zasad bioasekuracji. Fakt ten wykorzystali oszuści, którzy przedstawili się za pracowników instytucji kontrolnych wyłudzając pieniądze od rolników.
 
Komenda Powiatowa Policji w Kole (woj. wielkopolskie) ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników służb weterynaryjnych i wchodzą do gospodarstw, gdzie ptactwo domowe przebywa na wolnym powietrzu bez wymaganych zabezpieczeń.
 
Oszuści od właścicieli tych gospodarstw żądają dużej kwoty pieniędzy w gotówce za nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. Po zainkasowaniu gotówki szybko odjeżdżają w nieznanym kierunku.
 
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, ministerstwo rolnictwa, drób, ptasia grypa, H5N8

Można czy nie można wypuszczać drobiu na zewnątrz?

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że wciąż obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu, tak by zatrzymać dalsze rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy na terenie kraju. Innego zdania jest Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz....
 
Ofiarą oszustów padł 76-letni mieszkaniec gminy Babiak, który stracił 500 złotych. Jak czytamy na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Kole kobieta i mężczyzna przedstawiając się za pracowników służb weterynaryjnych, zażądali pieniędzy w ramach kary za biegające po podwórku kury.
 
Nieświadomy zagrożenia 76-latek przekazał oszustom 500 złotych. Niestety dopiero za kilka dni zorientował się, że został oszukany.
 
Policjanci apelują, aby w przypadku podejrzenia, że osoby kontrolujące wytyczne zawarte w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, są oszustami, należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc pod bezpłatne numery alarmowe 997 lub 112. Mundurowi wówczas sprawdzą tożsamość tych osób. Pamiętać należy także, iż służby kontrolujące wystawiają mandaty karne kredytowane, a nie gotówkowe.
 
Jednocześnie przypominają również o respektowaniu obostrzeń związanych z hodowlą domowego ptactwa, w związku z pojawiającymi się w Polsce nowymi ogniskami ptasiej grypy. 
 
ptasia grypa, ognisko, indyki

Wirus H5N8 zaatakował Wielkopolskę. Ponad 19 tys. indyków do utylizacji

W Polsce potwierdzono 64. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Wirus zaatakował w Wielkopolsce.   Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie 64. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wyznaczono je w...
 
Na hodowców drobiu i innego ptactwa nałożone zostały nowe obowiązki związane z prowadzoną hodowlą. Do najważniejszych poleceń rozporządzenia należy zakaz organizowania targów, pokazów, konkursów czy wystaw z udziałem żywych ptaków z wyłączeniem lotów gołębi.
 
Zakaz sprzedaży czy innego sposobu zbycia wszelkiego ptactwa i drobiu, zakaz pojenia drobiu wodą, do której może mieć dostęp dzikie ptactwo, zakaz wnoszenia na teren gospodarstwa, gdzie hodowany jest drób zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych. 
 
Jednocześnie obowiązuje nakaz umieszczenia drobiu w pomieszczeniach lub zabezpieczenia ich wybiegów w taki sposób, który uniemożliwi ich kontakt z ptactwem dzikim lub pochodzącym z innych hodowli.
 
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA