Rośnie produkcja i eksport drobiu. Polska wiedzie prym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
31-10-2016,12:40 Aktualizacja: 31-10-2016,13:36
A A A

Unijna produkcja brutto mięsa drobiu w UE w 2016 r. wzrośnie o 4 proc. do 14,3 mln ton, a w 2017 r. o kolejne 1,2 proc. do 14,5 mln ton - informują eksperci Komisji Europejskiej.  

Ekspansji wytwórczości sprzyjają relatywnie niskie ceny pasz wynikające z wysokich zbiorów na świecie. Pomimo niższych cen brojlerów kurcząt na początku roku, unijna produkcja drobiu w pierwszym półroczu 2016 r. zwiększyła się o 6 proc. - donosi FAMMU/FAPA.  

drób, mięso, eksport drobiu,

Polska drobiową potęgą. Nasz eksport bije kolejne rekordy

Nasz kraj jest największym producentem i eksporterem drobiu w Unii Europejskiej. Sprzedaż z roku na rok rośnie, a polskie kurczaki i indyki z powodzeniem zdobywają uznanie Niemców, Francuzów i Brytyjczyków. Polska jest...

Wzrosty zanotowali wszyscy znaczący wytwórcy w UE oprócz Francji. Prym wiodła ponownie Polska (+ 15 proc.), a dalej Hiszpania (+8 proc.), Włochy (+ 6 proc.), Holandia (+5 proc.) i Wielka Brytania (+4 proc.).

Produkcja powinna też rosnąć w drugim półroczu o czym świadczą wysokie miesięczne wstawienia kurcząt. Konsumpcja drobiu we Wspólnocie w br. pójdzie w górę prawdopodobnie o 3,4 proc. do 13,7 mln ton, czyli do 26,8 kg na jednego mieszkańca.

Eksperci KE przewidują, że spożycie tego gatunku mięsa w przyszłym roku zwiększy się już tylko o 1,2 proc. do 27,1 kg na osobę. Skala wzrostu jest niższa niż w poprzednich latach, ponieważ rynek staje się coraz bardziej nasycony.

Eksport drobiu z UE wzrośnie aż o 10 proc. do rekordowych 1,48 mln ton, a w 2017 r. wysyłki zwiększą się prawdopodobnie zaledwie o 2 proc. do 1,51 mln ton, ze względu na silną konkurencję na rynkach zagranicznych ze strony dostawców brazylijskich i amerykańskich.
drób, wołowina, wieprzowina, ceny mięsa, mięso, rynek mięsa

Porównujemy ceny mięsa. Drób taniał najbardziej

W sierpniu z najważniejszych gatunków mięsa ponownie najbardziej taniał drób. Przez rok ceny spadły o 7,8 proc. - informują eksperci Komisji Europejskiej.   Porównując stawki miesiąc do miesiąca okazuje się, że cena tego...

Największymi unijnymi sprzedawcami drobiu do krajów trzecich są Holandia, Francja i Polska, a główne rynki zbytu to RPA, Benin, Arabia Saudyjska, Hongkong i Filipiny. Unijny import wzrośnie z kolei o 5 proc. do ok. 900 tys. ton, a najważniejszymi dostawcami będą Brazylia, Tajlandia i Ukraina.

Od października 2015 r. ceny drobiu w UE są relatywnie niskie. We wrześniu notowania spadły do 175 euro z uwagi na obfitą podaż i były o 7 proc. niższe od ubiegłorocznych. Najbardziej stawki poleciały w dół w Irlandii (46 proc.), we Włoszech (19 proc.), Portugalii (12 proc.), Polsce, Holandii i Hiszpanii (po 10 proc.).

Ceny naszych kurcząt były na poziomie 68 proc. średniej unijnej i były jednymi z najtańszych w całym ugrupowaniu (po irlandzkich).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu