Małopolska wygrywa z ptasią grypą?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2017,9:00 Aktualizacja: 31-01-2017,9:08
A A A

Walka z ptasią grypą wymaga żelaznej konsekwencji i respektowania wszelkich zaleceń lekarzy weterynarii. Tylko w ten sposób można ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, który w całym kraju doprowadził już do konieczności utylizacji kilku milionów sztuk drobiu.

Przestrzeganie zasad bioasekuracji procentuje. Dobrze widać to na przykładzie województwa małopolskiego, gdzie udało się już zlikwidować cztery z sześciu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.

drób, ptasia grypa, bioasekuracja, ARiMR, Strzelce Opolskie, lekkomyślność rolnika

Ptasia grypa szaleje, a on zakopał martwe kury na polu

Kilka dni temu mieszkańcy okolic Strzelec Opolskich odkryli martwe ptaki na polach pomiędzy miejscowościami Szymiszów a Suchodaniec. Pod cienką warstwą śniegu doliczyli się co najmniej 20 padłych kur. - Ale mogło być ich więcej - mówi...
Sytuacja została opanowana w powiecie miechowskim, proszowickim, a także w powiecie dąbrowskim.

Na tych obszarach nie obowiązuje już rozporządzenie wojewody o wprowadzeniu strefy zapowietrzenia i zagrożenia. Z wirusem ptaków walczy jeszcze Kraków i powiat myślenicki - informuje "Dziennik Polski".

- W Krakowie, poza chorym drobiem, mieliśmy zgłoszenia o dziesięciu martwych łabędziach zarażonych ptasią grypą. W tym wypadku nic nie można zrobić. Grypa ptactwa dzikiego nie wymaga działań administracyjnych - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Agnieszka Szewczyk-Kuta, małopolski lekarz weterynarii.

Eksperci przyznają, że sprzymierzeńcem w walce z wirusem H5N8 jest pogoda. Im wyższa temperatura powietrza, tym krócej wirus będzie obecny w środowisku.

ptasia grypa, kraków, małopolska, Kazimierz Żak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krakowie, bioasekuracja

Kraków broni się przed ptasią grypą

Tablice informacyjne, maty dezynfekcyjne na wyjazdach ze stref zapowietrzenia oraz zakaz handlu jajami i drobiem na placach targowych - to działania podjęte w Krakowie w związku z wystąpieniem w mieście ogniska wirusa H5N8, czyli tzw. ptasiej...
Jak chronić fermy drobiu przed wirusem? - Należy pamiętać, że utrzymywanie drobiu w zamkniętych obiektach zmniejsza ryzyko zakażenia. Dodatkowo należy zabezpieczyć paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków - podkreśla Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej.

- Przypominamy o stosowaniu odzieży ochronnej, gdyż wirus może przedostać się na zanieczyszczonym ptasimi odchodami sprzęcie, odzieży oraz butach.  W tym okresie powinniśmy zwracać uwagę na to, co dzieje się zarówno w naszych jak i sąsiednich gospodarstwach, oraz zawsze w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, kontaktować się z powiatowym lekarzem weterynarii - dodaje.

  • Zalecenia KRD dla hodowców drobiu w celu ochrony ferm przed potencjalnym wniknięciem wirusa:

ptasia grypa, ognisko, gęsi, kury

Ptasia grypa - 34. ognisko w Wielkopolsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu kolejnego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Jak do tej pory w Polsce potwierdzono 34 ogniska ptasiej grypy u drobiu hodowlanego oraz 25 przypadków tej choroby u...
1. Zabezpieczenie gospodarstwa. Rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji. Zabezpieczenie fermy (ptaków, paszy, wody) przed dostępem dzikich ptaków.

2. Kontrole osób przebywających na terenie obiektu. Bezwzględny zakaz wstępu osobom nieupoważnionym. Zaleca się nie dopuszczanie do obsługi fermy osób utrzymujących drób we własnym zakresie, oraz myśliwych - osób mających kontakt z dzikim ptactwem.

3. Przestrzeganie zasad higieny. Zachowanie zasad higieny oraz stosowanie odzieży ochronnej, zmienianej przed każdym kolejnym budynkiem. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych i ich stałe nasączanie oraz odkażanie kół pojazdów wjeżdżających na teren gospodarstwa.

ptasia grypa, padłe kaczki, łabędzie

Wirus H5N8 dziesiątkuje dzikie ptaki

Ptasia grypa zabija kolejne łabędzie i kaczki. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził pięć nowych przypadków w woj. lubuskim, dolnośląskim i opolskim.   Kolejne przypadki ptasiej grypy potwierdziły wyniki badań otrzymane w dniu 27...
4. Ochrona poszczególnych obiektów. Izolacja poszczególnych budynków, w których są utrzymywane ptaki poprzez zapewnienie osobnej obsługi, żywienia i narzędzi. Umieszczenie poideł i karmideł wewnątrz budynków (nie należy karmić i poić drobiu na zewnątrz).

5. Stałe kontrole i kontakt z powiatowym lekarzem weterynarii. Należy regularnie prowadzić rejestr czynności oczyszczania, odkażania, dezynsekcji i deratyzacji. W przypadku zauważenia niepokojących objawów u drobiu należy niezwłoczne poinformować powiatowego lekarza weterynarii o wszelkich symptomach mogących świadczyć o wystąpieniu choroby na fermie: zwiększonej śmiertelności oraz niespecyficznych objawach takich jak apatia, zmniejszone pobieranie paszy i wody, biegunka czy spadek produkcyjności.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu