Kraków broni się przed ptasią grypą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2017,13:30 Aktualizacja: 22-01-2017,13:23
A A A

Tablice informacyjne, maty dezynfekcyjne na wyjazdach ze stref zapowietrzenia oraz zakaz handlu jajami i drobiem na placach targowych - to działania podjęte w Krakowie w związku z wystąpieniem w mieście ogniska wirusa H5N8, czyli tzw. ptasiej grypy.

- Zagrożenia nie ma, ale obowiązuje profilaktyka. Wirus jest nieszkodliwy dla człowieka, jednak musimy podjąć działania, które uniemożliwią ewentualne jego rozprzestrzenienie się - wyjaśnił Kazimierz Żak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krakowie.

ptasia grypa, H5N8, nowe przypadki ptasiej grypy, podtyp H5N8, drób, wirus

Strach przed ptasią grypą. Wójtowie ostrzegają rolników

Kolejne ogniska H5N8 wywołują lęk nie tylko w przemysłowych fermach drobiu, ale także w małych gospodarstwach. Rolnicy w obawie przed wirusem likwidują hodowle. Atmosferę zagrożenia i niepewności potęgują groźby wysokich kar finansowych....

Wirus ptasiej grypy stwierdzono w stadzie kur w Krakowie przy ul. Warchałowskiego. Ognisko wirusa zostało zlikwidowane przez służby weterynaryjne. Zgodnie z procedurami, w ramach działań prewencyjnych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa, rozporządzeniem wojewody wyznaczono w Krakowie dwie strefy - zagrożenia i zapowietrzenia.

W promieniu trzech kilometrów od ogniska choroby obowiązuje tzw. strefa zapowietrzenia. Na jej granicach ustawione zostały tablice informacyjne. Każdy samochód wyjeżdżający z tej strefy będzie musiał przejechać po rozłożonych matach nasączonych środkiem dezynfekcyjnym.

Maty zostały rozłożone na skrzyżowaniach: Petrażyckiego przy Libertowskiej, Spacerowej przy Babińskiego, Ks. Trockiego przy Skotnickiej, Skotnickiej przed węzłem od strony Skawiny, na Kozienickiej, na ul. Dąbrowa, na ul. Bogucianka.

Kierowcy, szczególnie w przypadku niskich temperatur, proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności przy przejeżdżaniu przez maty. Taka ochrona terenu będzie przez trzy tygodnie. Maty nie pojawią się na chodnikach. Piesi między strefami mogą poruszać się bez przeszkód.

[WIDEO] Zobacz, jak stolica Małopolski walczy z wirusem ptasiej grypyNa krakowskich placach targowych będzie obowiązywał zakaz handlu jajami i drobiem. Produkty te można kupować jedynie w sklepach i kioskach objętych nadzorem sanitarnym.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA