Ptasia grypa szaleje, a on zakopał martwe kury na polu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2017,19:00 Aktualizacja: 02-02-2017,14:44
A A A

Kilka dni temu mieszkańcy okolic Strzelec Opolskich odkryli martwe ptaki na polach pomiędzy miejscowościami Szymiszów a Suchodaniec. Pod cienką warstwą śniegu doliczyli się co najmniej 20 padłych kur.

- Ale mogło być ich więcej - mówi w rozmowie z serwisem naszemiasto.pl rolnik, który woli zachować anonimowość. - Więcej nie szukaliśmy, bo baliśmy się, że to może mieć związek ptasią grypą. Wyglądało to tak, jakby komuś padły kury i chciał się po cichu pozbyć problemu - dodaje.

ptasia grypa, ognisko, gęsi, kury

Ptasia grypa - 34. ognisko w Wielkopolsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu kolejnego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Jak do tej pory w Polsce potwierdzono 34 ogniska ptasiej grypy u drobiu hodowlanego oraz 25 przypadków tej choroby u...
Ludzie natychmiast powiadomili o sprawie referat rolnictwa urzędu miejskiego. Dostarczyli urzędnikom zdjęcia i wskazali miejsce, gdzie leżą truchła. Urząd pilnie wysłał kontrolę.

- Gdy przyjechaliśmy na miejsce okazało się, że truchła zostały już usunięte - mówi Bernard Kusidło z Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich. - Odkryliśmy jednocześnie, że na to samo pole ktoś wywoził obornik, czego obecnie robić nie wolno.

Urzędnicy szybko ustalił do kogo należy pole. Okazało się, że jego właścicielem jest rolnik z pobliskiej wsi, który prowadzi hodowlę ok. 300 kur. Pozyskane w ten sposób jaja sprzedaje na targowisku.

W związku z tym do akcji wkroczyli pracownicy inspekcji weterynaryjnej ze Strzelec Opolskich. Chcieli zbadać truchła, by sprawdzić, czy mają do czynienia z ogniskiem ptasiej grypy. Ale to się nie udało, bo jak oświadczył rolnik, pozbierał martwe ptaki z pola i... spalił je w domowym piecu.

ptasia grypa, H5N8, nowe przypadki ptasiej grypy, podtyp H5N8, drób, wirus

Ptasia grypa pierwszy raz na Mazurach

W gospodarstwie położonym w gminie Gietrzwałd (powiat olsztyński) wykryto pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu - poinformował w niedzielę Główny Lekarz Weterynarii. Z komunikatu...
- Nie stwierdziliśmy, by stado kur w tym gospodarstwie miało objawy wskazujące na grypę ptaków - poinformował dr Antoni Krupnik, powiatowy lekarz weterynarii. - W najbliższych dniach będziemy jednak obserwować hodowlę. Zobowiązaliśmy też właściciela do utylizowania kur zgodnie z przepisami.

W związku z tym incydentem rolnik może spodziewać się poważnych problemów. O tym, że wywoził obornik w czasie, gdy robić tego nie wolno, powiadomiony został Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Na policję trafiło zawiadomienie o tym, że mężczyzna sprzedaje jaja, bez zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Ponadto o całym zdarzeniu powiadomiona została także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wypłaca dopłaty obszarowe. W efekcie rolnik powinien spodziewać się kar finansowych, a także może stracić część unijnych dopłat.

źródło: naszemiasto.pl

Poleć
Udostępnij