Rynek mleka odporny na drugą falę pandemii koronawirusa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-12-2020,13:05 Aktualizacja: 28-12-2020,13:09
A A A

W ostatnich kwartałach ceny produktów mlecznych niewiele zmieniają się i są na ogół niższe niż przed pandemią. Oznacza to, że rynek pozostaje odporny na drugą falę pandemii - oceniają analitycy banku Credit Agricole.

Wyraźnie tańsze niż w lutym jest odtłuszczone mleko w proszku (o ponad 17 proc.) oraz pełne mleko w proszku (o 11,3 proc.). W większym stopniu straty odrobiły ceny serwatki (-8,0 proc.) oraz masła (-4,2 proc.). Na poziomie zbliżonym jak przed pandemią kształtują się jedynie stawki serów.

wpływ brexitu na branże mleczarską, umowa, cła, sery, mleko, przetwory mleczarskie,

Jak brexit wpłynie na branżę mleczarską?

Do tej pory nie osiągnięto porozumienia w sprawie zasad na jakich będzie odbywał się handel między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Rynek brytyjski jest dla przetwórców mleka z krajów unijnych, w tym z Polski, znaczącym...

W ostatnich kwartałach wzrost dostaw mleka jest umiarkowany. W III kwartale zwiększyły się o 1,6 proc. r/r wobec wzrostu o 0,8 proc. w II kwartale, co wynikało przede wszystkim z wyższej produkcji surowca w UE i USA.

Obecnie w decydującą fazę wchodzi nowy sezon mleczarski. "Uwzględniając dane o produkcji mleka w Nowej Zelandii, Australii i Argentynie za ostatnie miesiące, a także długoterminowe prognozy pogody, zakładamy, że bieżący sezon przyniesie tylko nieznaczny wzrost produkcji mleka na półkuli południowej" - informują analitycy banku.

Jak zauważają, czynnikiem stabilizującym rynku mleka jest silny popyt ze strony Azji Południowo-Wschodniej, w szczególności Chin, którym udało się szybko zwalczyć epidemię i zminimalizować jej ekonomiczne skutki.

Dodatkowo, czynnikiem pozytywnym dla chińskiego popytu na produkty mleczne jest zwiększone zużycie serwatki wraz z postępującą odbudową tamtejszego sektora trzody chlewnej.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, GUS, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM

Mleko kosztuje już niemal 1,5 zł za litr!

Mleko w skupie w listopadzie kosztowało średnio 1,49 złotych za litr. Tym samym notowania tego surowca po raz kolejny wzrosły.   Cena mleka notowana w listopadzie, podobnie jak miesiąc wcześniej, była najwyższa od niemal 2 lat. Ostatni...

W opinii analityków Credit Agricole, głównym czynnikiem determinującym sytuację na światowym rynku mleka w 2021 r. będzie dalszy przebieg pandemii.

"Zakładamy, że pandemia zacznie stopniowo wygasać wraz z uruchomieniem masowych szczepień. Będzie to oddziaływało w kierunku ożywienia wzrostu gospodarczego, co będzie pozytywne dla sytuacji finansowej gospodarstw domowych, a w konsekwencji dla popytu na produkty mleczne" - informują.

Według nich, czynnikiem zwiększającym popyt na produkty mleczne będzie także zwiększenie aktywności w kanale HoReCa. W warunkach ograniczonej podaży mleka będzie oddziaływało to w kierunku wzrostu cen produktów mlecznych.

"Uwzględniając sytuację popytowo-podażową na światowym rynku mleka, prognozujemy, że na koniec 2020 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 145 zł/hl, a na koniec 2021 r. ok. 150 zł/hl. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest tempo wygasania pandemii oraz kształtowanie się warunków agrometeorologicznych wśród głównych światowych eksporterów produktów mlecznych" - zastrzegają analitycy Credit Agricole.

roboty udojowe, bydło mleczne, modernizacja, mleko, obora, robot do podgarniania paszy, stacja paszowa

Roboty w oborze pomagają mu w codziennej pracy

Hodowca zainwestował w dwa roboty udojowe, urządzenie do czyszczenia podłogi szczelinowej i podgarniania paszy. Teraz ma więcej czasu, który może poświecić na inne zajęcia.    Patryk Chojnicki wraz z żoną Katarzyną i ojcem Marianem...

Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa od lipca krajowe ceny skupu mleka surowego rosną (po spadku w pierwszym półroczu). W październiku krajowi dostawcy za mleko surowe uzyskiwali 144,59 zł/hl, o 4,7 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 8,8 proc. więcej niż w październiku 2019 r.

W październiku mleczarnie uzyskiwały wyższe ceny zbytu mleka spożywczego niż przed rokiem, ale niższe za masło konfekcjonowane. W sprzedaży detalicznej w okresie styczeń-październik było o 3,9 proc. tańsze niż przed rokiem. A mleko kosztowało średnio o 7 proc. więcej.

Polska jest znaczącym eksporterem produktów mleczarskich, a 74 proc. wywozu trafia na rynki europejskie. W wysyłkach coraz bardziej dominują artykuły o wyższym stopniu przetworzenia. Ma to przełożenie na rosnące przychody uzyskiwane przez krajowych eksporterów.

W latach 2004-2019 wpływy ze sprzedaży produktów mlecznych wzrosły blisko czterokrotnie - z 581 mln euro do 2290 mln euro. Największą dynamikę wzrostu odnotowano w eksporcie lodów (17-krotny wzrost przychodów), mleka płynnego i śmietany (15-krotny) oraz serwatki (9-krotny).
 Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA