Po 2020 roku spadnie wsparcie do krów? Do 12 procent unijnej puli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2019,12:15 Aktualizacja: 29-01-2019,13:00
A A A

Płatności związane z produkcją mają stanowić jedynie zachętę do utrzymania jej aktualnych poziomów i nie powinny prowadzić do jej wzrostu - wskazuje ministerstwo rolnictwa.

Odpowiadając na postulaty Małopolskiej Izby Rolniczej w sprawie zmniejszenia limitów w zakresie płatności wsparcia do krów po 2020 r., resort podkreśla, że wsparcie do produkcji zwierzęcej w ramach systemu płatności bezpośrednich realizowane jest w formie płatności związanej z produkcją.

chore krowy przerabiane na kebaby, Superwizjer, bydło, ubojnia, rzeźnia

Chore i martwe krowy w ubojni. Jest stanowisko głównego lekarza weterynarii

Krowy trafiały w środku nocy do jednej z rzeźni w województwie mazowieckim, gdzie były zabijane bez nadzoru lekarza weterynarii. Proceder ten ujawnili dziennikarze "Superwizjera" TVN. Główny lekarz weterynarii wydał...

A zgodnie z przepisami unijnymi może być przyznawana jedynie tym sektorom lub regionom państwa członkowskiego, w których określone typy rolnicze lub sektory rolnictwa, mające szczególne znaczenie ze względów gospodarczych, społecznych lub środowiskowych, znajdują się w trudnej sytuacji.

"Przeprowadzone analizy wykazały, że mimo ogólnego wzrostu pogłowia w całym sektorze krów, w stadach liczących do 20 szt. utrzymywała się tendencja spadkowa. W związku z tym grupa ta została zidentyfikowana jako część sektora, która doświadcza trudności. Dlatego też na takim poziomie ustalono maksymalny limit liczby zwierząt w gospodarstwie, które mogą być objęte płatnością. Zapewniło to ukierunkowanie wsparcia wyłącznie do tych gospodarstw, w których ryzyko zaniechania lub spadku produkcji jest największe, co jest zgodne z wymaganiami unijnymi" - wyjaśnia ministerstwo.

W odniesieniu do kwestii wsparcia do krów po roku 2020, czyli w nowej unijnej perspektywie finansowej, urzędnicy przekazali, że przepisy projektowanego rozporządzenia w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej przewidują możliwość ustanowienia wsparcia dochodów związanego z wielkością produkcji w sektorach rolnictwa istotnych ze względów gospodarczych, społecznych lub środowiskowych i znajdujących się w trudnej sytuacji.

chore krowy przerabiane na kebaby, Superwizjer, bydło, ubojnia, rzeźnia

Chore krowy przerabiane na kebaby. Branża mięsna zapowiada reakcję

Konające, poranione krowy trafiające w środku nocy do jednej z rzeźni w województwie mazowieckim są zabijane w okrutny sposób bez nadzoru lekarza weterynarii - ujawnili dziennikarze "Superwizjera" TVN i tym samym na nowo...

W art. 30 projektu wymieniono sektory i rodzaje produkcji, w których będzie możliwe stosowanie wsparcia związanego z produkcją. Wśród nich znalazły się wołowina i cielęcina oraz mleko i przetwory mleczne.

"Obecny kształt projektu przewiduje, że w przypadku Polski możliwe będzie przeznaczenie na wsparcie związane z produkcją do 10 proc. rocznego pułapu krajowego. Dodatkowo, podana wielkość procentowa będzie mogła zostać zwiększona o nie więcej niż dwa punkty procentowe (maksymalnie do 12 proc.), o ile to zwiększenie zostanie przeznaczone na wsparcie upraw roślin wysokobiałkowych" - podaje resort.

Jego kierownictwo postuluje na forum Unii Europejskiej zwiększenie puli na wsparcie związane z produkcją co najmniej do 15 proc. (13+2 na wsparcie upraw roślin wysokobiałkowych), czyli minimum do poziomu, który stosowany jest w obecnej perspektywie finansowej.

"Dostrzegając szczególne trudności, których doświadczają rolnicy w niektórych sektorach i rodzajach produkcji o szczególnym znaczeniu ze względów gospodarczych, społecznych lub środowiskowych, planuje się stosowanie płatności związanych z produkcją również po 2020 r. Wprowadzenie konkretnych rodzajów płatności będzie poprzedzała analiza sytuacji poszczególnych sektorów pod kątem zasadności stosowania wsparcia związanego z produkcją" - zapowiedziało ministerstwo.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA