Mleko odpadowe nie jest dla cieląt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-01-2020,11:00 Aktualizacja: 22-01-2020,10:38
A A A

Żywienie cieląt mlekiem odpadowym niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia tych zwierząt. Dlatego surowiec pozyskany od krów z wysoką liczbą komórek somatycznych oraz leczonych antybiotykiem nigdy nie powinien być podawany cielętom.

Hodowcy i producenci bydła mlecznego mają kilka możliwości płynnego żywienia cieląt. Należą do nich mleko pełne, nadmiar siary i mleko przejściowe czyli paszowe, a także preparat mlekozastępczy.

Niestety wciąż bardzo chętnie w tym celu wykorzystywane jest również mleko odpadowe. W opinii niektórych producentów jest to uzasadnione ekonomicznie, ale czy na pewno?

Global Dairy Trade, GDT, notowania przetworów mleczarskich, produkcja mleka, bydło mleczne

Nowy rok i kolejne wzrosty notowań produktów mleczarskich

Pierwsza aukcja na platformie internetowej Global Dairy Trade (GDT) odbyła się 7 stycznia bieżącego roku. Zakończyła się ona na plusie, a średnia cena produktów ukształtowała się na poziomie 3371 dolarów za 1 tonę.  ...

Mleko odpadowe to takie, które nie zostało dopuszczone do sprzedaży. Zakaz ten wynika przede wszystkim z obecności w nim pozostałości antybiotyków, ale nie tylko.

Tzw. mleko mastitowe zawiera także wysoką liczbę komórek somatycznych oraz bakterii. W związku z tym nie powinno być ono wykorzystywane w łańcuchu pokarmowym człowieka. Tym samym nie należy skarmiać go u cieląt.

Wykorzystanie mleka odpadowego w żywieniu cieląt niesie ze sobą ryzyko występowania u nich biegunek. Dzieje się tak wskutek obecności w nim chorobotwórczych bakterii lub ich toksyn.

Ponadto może się to przyczynić do wyselekcjonowania opornych na antybiotyki szczepów w mikrobiomie jelit cieląt. Takie zwierzęta w przyszłości mogą nie reagować na leczenie antybiotykiem.

Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek, Bielsk Podlaski, protest rolników, produkcja mleka, Tadeusz Romańczuk

Rolnicy protestują przed spółdzielnią. Odzyskają swoje pieniądze?

Przed Spółdzielnią Mleczarską Bielmlek w Bielsku Podlaskim (woj. podlaskie) protestowali w poniedziałek rolnicy. Gospodarze boją się, że zakład ogłosi niebawem upadłość, co oznaczać dla nich będzie spore problemy finansowe.    Jak...

W przypadku żywienia tym surowcem, nawet po jego wcześniejszej pasteryzacji, istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się chorób w stadzie.

Pasteryzacja mleka nie oznacza jego sterylizacji. Owszem proces ten zabija około 98 8 proc. bakterii, ale 1 proc. tych patogenów pozostaje w mleku. Nie eliminuje również przetrwalników bakterii czyli endospor, pierwotniaków, większości wirusów czy toksyn bakteryjnych, a przede wszystkim pozostałości antybiotyków.

Więcej informacji na temat negatywnych skutków karmienia cieląt mlekiem odpadowym znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Bydło nr 1/2020. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA