Nowy rok i kolejne wzrosty notowań produktów mleczarskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-01-2020,10:00 Aktualizacja: 14-01-2020,9:48
A A A
Pierwsza aukcja na platformie internetowej Global Dairy Trade (GDT) odbyła się 7 stycznia bieżącego roku. Zakończyła się ona na plusie, a średnia cena produktów ukształtowała się na poziomie 3371 dolarów za 1 tonę.
 
Ogólny indeks cenowy na platformie GDT, jak podają eksperci z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM), wzrósł o 2,8%.
 
Dodatni indeks przełożył się na wzrost notowań wszystkich oferowanych kategorii produktów mleczarskich, a największe podwyżki odnotowano w przypadku kazeiny i maślanki w proszku. 
 
mleko, skup mleka, cena mleka, mleczarnie, bydło mleczne, PFHBiPM, producenci mleka, mleko surowe w skupie, mleczarnie

Mleczny rekord zagrożony?

Produkcja mleka w minionym roku od początku utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie, mimo niesprzyjających warunków środowiskowych i problemów z zabezpieczeniem bazy paszowej dla krów. Mleczarnie w 2019 r. mają szansę skupić...
Notowania kazeiny wzrosły o 8,6% i osiągnęły wartość 8973 dolarów za tonę. Maślanka w proszku odnotowała wzrost o 7,4% do wartości 3040 dolarów za tonę.
 
Odtłuszczone mleko w proszku osiągnęło cenę 3026 dolarów za tonę. Jest to wzrost o 5,4% w porównaniu z poprzednim notowaniem.
 
Masło na platformie GDT uzyskało cenę 4029 dolarów za tonę. Jest ona wyższa o 3,7% w porównaniu z ubiegłorocznymi notowaniami. 
 
Ser Cheddar uzyskał wzrost o 3,7% i cenę 4015 dolarów za tonę, a bezwodny tłuszcz mleczny podrożał o 2,3% do wartości 4929 dolarów za tonę.
 
Notowania laktozy zwiększyły się o 2,1% i uzyskały cenę 798 dolarów za tonę, a pełnego mleka w proszku o 1,7% do wartości 3150 dolarów za tonę.
 
Podczas aukcji nie oferowano serwatki w proszku.
 
Jak podają eksperci PFHBiPM ostatnie notowania opublikowane pod koniec 2019 r. nie były zbyt optymistyczne. Na szczęście początek bieżącego roku okazał się szczęśliwy, co poprawiło nastroje branży mleczarskiej. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA