Rolnicy protestują przed spółdzielnią. Odzyskają swoje pieniądze?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2020,13:50 Aktualizacja: 13-01-2020,14:08
A A A

Przed Spółdzielnią Mleczarską Bielmlek w Bielsku Podlaskim (woj. podlaskie) protestowali w poniedziałek rolnicy. Gospodarze boją się, że zakład ogłosi niebawem upadłość, co oznaczać dla nich będzie spore problemy finansowe.   

Jak podaje Polskie Radio Białystok wniosek o upadłość do białostockiego sądu złożyła prawdopodobnie firma, której Bielmlek jest winny kilkanaście milionów złotych. Dług spółdzielni ma być znacznie większy.

spółdzieldzość w polsce, branża mleczarska, jan krzysztof ardanowski, ciechocinek

Ardanowski: spółdzielczość toczy rak. Chłopów traktuje się jak śmieci

- Polską spółdzielczość, również mleczarską toczy rak, oderwanie zarządów od członków - powiedział w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie) Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Szef resortu wziął udział w...

Przy ogłoszeniu upadłości, długi zakładu będą spłacać m.in. rolnicy. Zgodnie z prawem udziałowcy odpowiadają za długi spółdzielni do wysokości udziałów.

Już od wielu tygodni śledztwo w sprawie podejrzenia wyłudzania kredytów i niegospodarności w Bielmleku prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie. To na jej zlecenie pod koniec listopada dokumenty spółdzielni zabezpieczyli funkcjonariusze z delegatury warszawskiej CBA.

O bielskiej firmie zaczęło być głośno w lipcu, gdy rolnicy przestali otrzymywać wynagrodzenie za dostarczane mleko. Wypłat nie dostawali też pracownicy.

Spółdzielnią zarządza Tadeusz Romańczuk, były senator i wiceminister rolnictwa. By spłacić chociaż część zobowiązań zaciągnął bankowy kredyt z poręczenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Gospodarze dostali 13 milionów złotych zaległych wypłat, ale dług wobec dostawców wciąż rośnie.

Przedstawiciele rolników złożyli zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu, że zarząd firmy działał na jej szkodę oraz że nieprawnie podniósł wartość udziałów z 50 do 100 tys. zł.

Prezes Romańczuk także zawiadomił prokuraturę. Zarzucił próbę nielegalnego przejęcia spółdzielni tymczasowemu prezesowi, który krótko kierował Bielmlekiem, gdy funkcję szefa zakładu przestała pełnić córka polityka.

źródło: Polskie Radio Białystok
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA