Ceny bydła ogółem w dwóch ostatnich notowaniach rosły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-03-2024,9:30 Aktualizacja: 18-03-2024,9:26
A A A
Bydło ogółem w ciągu dwóch tygodni podrożało łącznie o 0,7%. Mimo podwyżek jego cena wciąż utrzymuje się poniżej 10 zł za kg wagi żywej. 
 
Notowania bydła ogółem w dniach od 26 lutego do 3 marca wzrosły o 0,3% do wartości 9,83 zł za kg wagi żywej. Cena ta było o 0,3% niższa niż przed miesiącem oraz 8,8% niż przed rokiem.  
 
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, dostawcy za bydło w kategorii wiekowej 8-12 miesięcy uzyskiwali średnio 9,73 zł za kg. Oznacza to spadek aż o 9,5% w porównaniu z ceną sprzed tygodnia. 
 
Notowania te były jednocześnie o 8,2% niższe niż przed miesiącem, a także o 14,1% niż przed rokiem.
 
Deforestacja, Komisja Europejska, bydło mięsne, bydło mleczne, pasza, kiszonka, kukurydza, lasy, pasza dla bydła

UE chce wprowadzić nowe obciążenia administracyjne dla hodowców

Deforestacja, czyli sprawdzenie, czy dany produkt paszowy nie pochodzi z terenów wylesianych, to kolejny przepis uderzający w hodowców zwierząt. Na posiedzeniu grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Copa-Cogeca,...
Dostawcy za byki w kategorii wiekowej 12-24 miesiące uzyskiwali średnio 10,73 zł za kg. Cena ta była o 0,5% niższa niż przed tygodniem i o 2,1% niż przed miesiącem. Byki te były jednocześnie o 8% tańsze niż przed rokiem. 
 
Byki powyżej 24 miesięcy w ciągu tygodnia potaniały o 0,1% do wartości 10,54 zł za kg. Cena ta była o 2,4% niższa niż przed miesiącem oraz o 9,2% niż przed rokiem. 
 
Producenci za krowy uzyskiwali średnio 8,13 zł za kg, czyli o 1,2% więcej niż przed tygodniem. Cena ta była jednocześnie o 2,3% wyższa niż przed miesiącem, a także o niemal 9% niższa niż przed rokiem. 
 
Jałówki powyżej 12 miesięcy skupowano średnio po 10,54 zł za kg wagi żywej. Były one o 0,5% droższe niż przed tygodniem. Jednocześnie cena jałówek była o 0,8% niższa niż przed miesiącem oraz o 8,1% niż przed rokiem. 
 
Bydło ogółem w dniach od 4 do 10 marca podrożało ponownie tym razem o 0,4%, co daje łączny wzrost ceny w ciągu dwóch tygodni o 0,7%. Tym samym średnia cena bydła ukształtowała się na poziomie 9,87 zł za kg. Było to o 0,7% więcej niż przed miesiącem oraz o 9,6% mniej niż uzyskiwali producenci przed rokiem. 
 
mleko, mleczarstwo, CO2, produkcja mleka na świecie, mleko krowie, gospodarstwa mleczne, Łukasz Wyrzykowski, IFCN

Wielkie zmiany na rynku mleka

Mleczarstwo na całym świecie, nie tylko w Polsce, jest coraz mniej atrakcyjne dla młodych ludzi. Wpływa na to zarówno specyfika pracy w gospodarstwie, ale także coraz więcej regulacji i niepewność co do decyzji polityków. Mleczarstwo...
Za bydło w kategorii wiekowej 8-12 miesięcy skupy płaciły średnio 9,89 zł za kg. Oznacza to wzrost o 1,7% w porównaniu z ceną sprzed tygodnia. Notowania te były jednocześnie o 4,5% niższe niż przed miesiącem, a także o niemal 10% niż przed rokiem.
 
Dostawcy za byki w kategorii wiekowej 12-24 miesiące uzyskiwali średnio 10,76 zł za kg. Cena ta była o 0,2% wyższa niż przed tygodniem i o 0,6% niższa niż przed miesiącem. Byki te były jednocześnie o 9% tańsze niż przed rokiem. 
 
Byki powyżej 24 miesięcy w ciągu tygodnia podrożały o 0,3% do wartości 10,57 zł za kg. Cena ta była o 1,9% niższa niż przed miesiącem oraz o 8,8% niż przed rokiem. 
 
Producenci za krowy uzyskiwali średnio 8,07 zł za kg, czyli o 0,7% mniej niż przed tygodniem. Cena ta była jednocześnie o 2,5% wyższa niż przed miesiącem, a także o ponad 10% niższa niż przed rokiem. 
 
Jałówki powyżej 12 miesięcy skupowano średnio po 10,59 zł za kg wagi żywej. Były one o 0,5% droższe niż przed tygodniem. Cena tego żywca była taka sama jak przed miesiącem oraz o 8,4% niższa niż przed rokiem. 
 

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA