Sejm znowelizował przepisy dotyczące obrotu ziemią rolną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2016,9:25 Aktualizacja: 07-07-2016,10:15
A A A

Właściciel gruntu oraz bank będą wspólnie ustalać wartość nieruchomości rolnej przy udzielaniu kredytu hipotecznego - zakłada znowelizowana w środę ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Nowelizacja dotyczy też ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Za ustawą głosowało 443 posłów, przeciw było 3, dwie osoby wstrzymały się od głosu. Sejm poparł też poprawkę klubu PiS rozszerzająca katalog podmiotów uprawnionych do zakupu ziemi rolnej o parki narodowe. Pozostałe trzy poprawki zgłoszone przez PO i PSL zostały odrzucone.

ustawa o obrocie ziemią, sprzedaż ziemi, dzierżawa ziemi

Kluby za nowelizacją ustawy w sprawie wstrzymania sprzedaży ziemi

Właściciel gruntu oraz bank będą wspólnie ustalać wartość nieruchomości rolnej przy udzielaniu kredytu hipotecznego - zakłada projekt noweli ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Kluby podczas drugiego czytania zapowiedziały, że go poprą....

Prace nad zmianami przepisów trwały rekordowo krótko pierwsze czytanie poselskich projektów przeprowadzono we wtorek rano na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Chodziło także o wprowadzenie zmian, które ułatwią realizację ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która weszła w życie 30 kwietnia.

Komisja rozpatrywała trzy projekty klubu PiS, PO i Nowoczesna, ostatecznie przyjęto projekt PiS, jako najdalej idący. Wszystkie dokumenty dotyczyły rozwiązania problemu, jaki powstał po wejściu w życie nowych przepisów w sprawie obrotu ziemią rolną w Polsce. Banki zaczęły odmawiać kredytowania inwestycji na gruntach rolnych, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej.

Zdaniem banków ograniczenie sumy hipoteki do wartości rynkowej nieruchomości rolnych powoduje, że nie mogą odpowiednio zabezpieczyć swoich wierzytelności z tytułu udzielanych kredytów.
ustawa o sprzedaży państwowej ziemi rolnej, sejm, zbigniew babalski, anr

Babalski: będzie nowelizacja ustawy o sprzedaży państwowej ziemi

Będzie nowelizacja ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - zapowiedział w Sejmie Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa. Ustawa weszła w życie 30 kwietnia. Polityk przyznał, że do MRiRW dochodzą...

Obowiązujący przepis mówi, że suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości, ustalonej przez sąd na podstawie dołączonego do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.

PiS zaproponował, by to właściciel gruntu wraz z bankiem ustalał wartość nieruchomości pod zastaw hipoteczny, Nowoczesna - chciała, by wartość tę określić jako 150 proc. przyszłej wartości nieruchomości rolnej w przypadku hipoteki zabezpieczającej spłatę kredytu udzielonego na cele inwestycyjne, a PO by było to 200 proc.

Sejm ponadto zgodził się, by wyłączyć spod ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomości rolne będące drogami wewnętrznymi. Brak takiego zapisu powodował problemy w zbywaniu nieruchomości.

Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu