Projekt noweli ustawy o paszach wraca do komisji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2018,10:50 Aktualizacja: 22-11-2018,10:56
A A A

Podczas drugiego czytania projektu noweli ustawy o paszach klub PO zgłosił poprawkę. Projekt został więc ponownie skierowany do sejmowej komisji rolnictwa.

Poprawkę, polegającą na wykreśleniu przepisów zobowiązujących ministra rolnictwa do opracowania planu wykorzystania krajowych źródeł białka, zgłosiła Dorota Niedziela (PO). Jak mówiła, wieloletni program badawczy pozyskania krajowego białka realizowany w latach 2011-2015 został przedłużony i trwa.

pasze bez gmo, Adam Zaleski, De Heus, sejmowa komisja rolnictwa, śruta sojowa

Stosowanie pasz bez GMO doprowadzi do wzrostu cen mięsa

- Jeśli Polska wprowadzi zakaz stosowania soi GMO bez znalezienia stosownej alternatywy, nasza przewaga konkurencyjna mocno stopnieje. Ceny mięsa będą musiały wzrosnąć ok. 10-12 proc. - uważa Adam Zaleski, dyrektor generalny De Heus. Na posiedzeniu...

Polityk zaznaczyła, że na razie Polska nie jest przygotowana do zastąpienia importowanej śruty genetycznie modyfikowanej innym białkiem pochodzenia krajowego, stąd konieczność przedłużenia okresu stosowania takich pasz. A minister ma obowiązek realizacji programu pozyskiwania krajowego biała niezależnie czy będzie on wpisany do ustawy czy nie.

Wcześniej posłanka zgłosiła poprawkę na posiedzeniu komisji rolnictwa, ale nie uzyskała akceptacji posłów.

Projekt nowelizacji ustawy o paszach polega na wydłużeniu o dwa lata (do 1 stycznia 2021 r.) okresu, w którym można stosować pasze GMO w żywieniu zwierząt.

Zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych został wpisany do ustawy o paszach w 2006 r. i od tego czasu termin wejścia tego przepisu był już kilkakrotnie przesuwany. Powodem był brak samowystarczalności pod względem zapewnienia krajowego białka do żywienia zwierząt.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu