E-wnioski o dopłaty bezpośrednie trafiły do drugiego czytania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-01-2018,15:20 Aktualizacja: 10-01-2018,9:16
A A A

Sejmowa komisja rolnictwa skierowała we wtorek do drugiego czytania rządowy projekt ustawy dotyczący składnia wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) w formie elektronicznej.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez resort rolnictwa. Dokument jest procedowany w trybie przyspieszonym ze względu na terminy. Od 15 marca rozpoczyna się, zgodnie z unijnymi przepisami, przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie.

dopłaty bezpośrednie, internet, wnioski o dpołaty przez internet, prawo, ustawa

Rząd przyjął przepisy w sprawie e-wniosków dot. dopłat bezpośrednich

Rada Ministrów przyjęła w czwartek projekt ustawy dotyczący składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) w formie elektronicznej - poinformowało Centrum...

Komisja wprowadziła do projektu kilka poprawek, zgłoszonych przez Roberta Telusa (PiS) oraz biuro legislacyjne. Poprawki zostały przeczytane podczas procedowania, posłowie nie otrzymali ich wcześniej, na co zwrócił uwagę Artur Dunin (PO). Poseł opozycji zaproponował powołanie podkomisji, jednak wniosek ten nie zyskał aprobaty.

Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa przedstawiając projekt mówił, że zawiera trzy nowe rozwiązania. Pierwsze to wprowadzenie zasady składania wszystkich wniosków o dopłaty bezpośrednie i w ramach unijnych programów wsparcia (PROW) tylko w formie elektronicznej. Taki wymóg od 2018 r. wprowadziła Komisja Europejska.

Drugą ważnym rozwiązanie jest wprowadzenie możliwości składania zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie oświadczenia, w którym rolnik ma potwierdzić, że w ostatnim roku nie ma zmian w jego gospodarstwie.

Oświadczenia będą mogli składać rolnicy (od 15 lutego do 14 marca), których gospodarstwo nie przekracza 10 ha. W ocenie resortu takie dokumenty może złożyć 300-500 tys. osób.

prow 2014-2020, wsparcie dla rolnictwa, pieniądze dla rolnictwa, nabory wniosków, ryszard zarudzki

Nabór na modernizację gospodarstw ruszy pierwszy. Zarudzki podaje terminy

W drugiej połowie stycznia zostanie ogłoszony nabór wniosków na dofinansowanie modernizacji gospodarstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Polityk...

O wnioski bezpośrednie ubiegało się w 2017 r. się ok. 1 mln 350 tys. rolników. W ubiegłym roku wniosek o dopłaty bezpośrednie przez internet dostarczyło zaledwie 11 tys. beneficjentów.

Kolejną zmianą jest podniesienie progu, od którego trzeba stosować ustawę o zamówieniach publicznych z 20 tys. zł do 30 tys. euro. Oznacza to, że rolnik realizując inwestycję, której koszt nie przekracza 127 tys. zł nie będzie musiał ogłaszać przetargu i zbierać ofert - zauważył Zarudzki.

Wiceminister odnosząc się do wątpliwości posłów czy rolnicy poradzą sobie z e-wnioskiem, zapewnił, że będą mogli liczyć przy ich wypełnianiu na pomoc biur powiatowych ARiMR, a także Ośrodków Doradztwa Rolniczego, prywatnych doradców oraz izb rolniczych.

Według wiceministra aplikacja, która jest testowana w ARiMR jest o wiele bardziej "przyjazna" niż ta, która była w poprzednich latach. Poinformował, że dokument jednocześnie będzie mogło wypełniać 15 tys. rolników (poprzednio - tylko 600). Pełna wersja aplikacji ma być dostępna na stronie internetowej ARiMR 15 marca, wcześniej zaś będzie wersja demo.

Dodał, że w sprawie wypełniania e-wniosków zaplanowana jest szeroka akcja informacyjna i szkoleniowa.

Znowelizowane przepisy mają wejść życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać 15 lutego 2018 r.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu