Nabór na modernizację gospodarstw ruszy pierwszy. Zarudzki podaje terminy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-01-2018,12:20 Aktualizacja: 10-01-2018,10:44
A A A

W drugiej połowie stycznia zostanie ogłoszony nabór wniosków na dofinansowanie modernizacji gospodarstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

Polityk podkreślił, że będzie to nabór na tzw. komponent D, czyli na dofinansowanie zakupu maszyn rolniczych. Ta forma pomocy od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem rolników. Na to działanie jest 2,5 mld zł dla blisko 14 tys. beneficjentów.

prow 2014-2020, wsparcie dla rolnictwa, pieniądze dla rolnictwa, nabory wniosków, arimr

Warto już kompletować dokumenty. Niebawem ruszą ważne nabory

Wkrótce Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosi ważne nabory wniosków o przyznanie pomocy w ramach PROW 2014-2020. Warto już zatem rozpocząć kompletowanie dokumentacji, by dobrze przygotować dokumenty. Portal prow...

- Więcej środków nie możemy przeznaczyć (...), ale na tym etapie jest to bardzo poważna kwota do rozdysponowania - zapewnił Zarudzki.

Według harmonogramu przygotowanego przez resort rolnictwa nabór zaś ruszy w lutym, a kolejny w czerwcu, ale obejmie inny zakres wsparcie (komponent A,B,C), czyli np. modernizację budynków gospodarczych czy inwestycje w hodowle bydła i trzody. Planowane jest rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych.

Na marzec zaplanowano nabór na "restrukturyzację małych gospodarstw", ale nie obejmuje ona gospodarstw dotkniętych chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jest to pomoc, która ma pozwolić na zwiększenie rentowności gospodarstw, na ten cel rolnik może dostać 60 tys. zł.

W maju ogłoszony będzie nabór na premię "dla młodych rolników", dotacja wynosi 100 tys. zł i ma pomóc osobom w rozpoczęciu działalności we własnym gospodarstwie.

młodzi rolnicy, rolnictwo, wsparcie dla młodych rolników, wsparcie dla rolnictwa, premie dla młodych rolników

Więcej młodych rolników dostanie wsparcie? Możliwe są zmiany w prawie

Premie dla młodych rolników to pomoc w wysokości 100.000 zł na rozpoczęcie działalności rolniczej. W ramach tego poddziałania wnioski o przyznanie pomocy mogą składać osoby do 40 lat. Ważne jest także, by potencjalny beneficjent posiadał...

Z kolei w czerwcu rolnicy będą mogli zaś składać wnioski na pomoc na "działalność pozarolniczą".

Takie wsparcie przysługuje rolnikom lub jego rodzinie (domownikom, małżonkom), którzy chcą się zająć się np. handlem, rzemiosłem, rękodzielnictwem, turystyką wiejską, różnymi usługami. Na ten cel dofinansowanie wynosi do 100 tys. złotych.

Jak mówił Zarudzki, by PROW był bardziej przystępny dla rolników, resort wprowadził uproszczenia. Najważniejsze zmiany dotyczą pomocy dla małych gospodarstw.

- Tu rozszerzamy grupę beneficjentów. O pieniądze będą mogli ubiegać się nie tylko rolnicy ubezpieczeni z mocy ustawy w KRUS, ale także ci, którzy ubezpieczyli się dobrowolnie ("na wniosek"). Oznacza to, że rolnicy, którzy mają mniej niż hektar przeliczeniowy, a gospodarują na słabych glebach, będą mogli także ubiegać się o unijną pomoc - wyjaśnił.

Według szacunków ministerstwa dobrowolnie w KRUS ubezpiecza się ok. 100 tys. osób.

scalanie gruntów, scalanie, dojazd do pól, łączenie działek, prow 2014-2020, arimr

Budżet na scalanie gruntów podwojony. Będą kolejne nabory wniosków

Budżet środków publicznych na realizację operacji typu Scalanie gruntów został podwojony do kwoty ponad 1,2 mld zł - informuje ARiMR na swojej stronie internetowej. Celem realizacji takich operacji jest poprawa wyników...

Druga poważna zmiana dotyczy możliwości ubiegania się o przyznanie "premii dla młodych rolników". Chodzi o wydłużenie okresu liczenia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dotychczas rolnik mógł ubiegać się o dotację, jeżeli rozpoczął taką działalność 18 miesięcy przed złożeniem wniosku, teraz okres ten został wydłużony do dwóch lat.  

Na przełomie I i II kwartału zaplanowano nabór na "przetwórstwo i marketing rolno-spożywczy" dla dużych projektów. Grupy producenckie będą mogły starać się o dotację w wysokości do 15 mln zł, a firmy do 10 mln zł.

Jesienią odbędzie się nabór wniosków na dofinansowanie przetwórstwa produktów przeznaczony dla rolników. Mogą z niego skorzystać również osoby, zajmujące się rolniczym handlem detalicznym. Dla tych gospodarzy dofinansowanie wyniesie do 100 tys. zł, a dla pozostałych zwiększona zostanie pula środków z 300 do 500 tys. zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt