Agro Akademia BASF gościła w Tarnowie Podgórnym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Daniel Alankiewicz | redakcja@agropolska.pl
18-01-2016,12:45 Aktualizacja: 25-01-2016,12:34
A A A

Fungicydy w kukurydzy to oczywiście Retengo Plus. Zawierający piraklostrobinę  133 g/l i epoksykonazol 50 g/l stosujemy od BBCH 17-63. Tutaj konieczny jest opryskiwacz, który nie zniszczy uprawy.

- Lepsza kondycja fungicydu to lepszy wigor i odporność na stres suszy. Doświadczenia prowadzone w Radzikowie wykazały wzrost plonu o około tonę z 1 ha, co uzasadnia ekonomicznie stosowanie fungicydu w uprawie kukurydzy - wyjaśniał Jaskólski.

Ograniczyć straty w plonach

Bogdan Kazimierczak z John Deere Polska w prezentacji "Wpływ maszyn na ograniczenie strat plonów podczas suszy" poruszył aspekty wpływu agrotechniki na zachowanie wody w glebie. Jako skuteczną metodę zaproponował uprawy pasowej strip-till. - Aby uzyskać wysoką dokładność aplikacji, konieczne jest wykorzystania systemu jazdy równoległej z wykorzystaniem systemu RTK. Dokładność +/- 2,5 cm jest wystarczająca. Taka uprawa ogranicza parowanie wody glebowej - przekonywał.

Ważne jest również precyzyjne wykonywanie zabiegów ochrony rośli. Wykorzystanie GPS pozwala na unikanie podwójnych nałożeń dawek - w przypadku herbicydów kluczowe, lub mijanek będących ogniskami chorób.

System kontroli sekcji opryskiwacza pozwala na znaczne oszczędności środków ochrony roślin. Opryskiwacze John Deere posiadają cyrkulację cieczy z obu stron magistrali cieczowej belki polowej, co daje precyzyjne sterowanie sekcji.

Dodatkowo kontrola natężenia przepływu cieczy mierzona jest za pomocą przepływomierza, co ma ogromne znaczenie przy różnych ciężarach właściwych preparatów chemicznych.
Wyświetlacz kabinowy GS 2630 pozwala nie tylko na kontrolę opryskiwacza podczas pracy, ale również umożliwia gromadzenie danych przydatnych podczas obróbki danych w komputerze stacjonarnym.

- Kolejnym czynnikiem pozwalającym na skuteczniejsze zachowanie wody w glebie jest drobne cięcie słomy w trakcie zbioru zbóż. Kombajny John Deere są wyposażone w skuteczny system rozdrabniający w trakcie zbioru - mówił Kazimierczak.

System ICA nagrodzony złotym medalem targów POLAGRA Premiery 2016 pozwala na precyzyjne ustawienie kombajnu w trakcie zbioru. Ogranicza to ilość strat w trakcie omłotu. Pozostałe na polu ziarna będą wymagały stosowania herbicydu w uprawach następczych. To ma również wpływ na koszty, ilość przejazdów a w konsekwencji zachowanie wody w glebie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement