Agro Akademia BASF gościła w Tarnowie Podgórnym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Daniel Alankiewicz | redakcja@agropolska.pl
18-01-2016,12:45 Aktualizacja: 25-01-2016,12:34
A A A

- Od 10 lat na rynku jest Pictor. Karboxymid, jakim jest boskalid zawarty w Pictorze był wtedy nowością. Mimo upływu lat preparat jest nadal kluczowym rozwiązaniem przeciwko zgniliźnie twardzikowej. Obserwacje BASF przeprowadzone zostały na prawie 500 doświadczeniach. Pictor hamuje wydzielanie etylenu, przez co roślina wydłuża wegetację, przekładającą się na wielkość plonu - mówiła Pietrzak.

Doświadczenie wykonywane w Sośnicowicach i Boxwoth w Wielkiej Brytanii polegało na zbieraniu łuszczyn. Stwierdzono większą zawartość substancji sklejających łuszczyny. Dzięki temu straty podczas zbioru są zminimalizowane. Zalecane stosowanie to: Caryx jesień 1 l/ha, Caryx wiosna 1-1,4 l/ha i Pictor 0,5 l/ha w fazie kwitnienia.

Butisan Star MAX został wzbogacony o trzecią substancję aktywną dimetanamid-P. O ile metazchlor pozostaje w górnej warstwie gleby, to dimetanamid-P przemieszcza się wgłąb, hamując kiełkowanie nasion. Doświadczenia praktyczne, jakie zostały zainicjowane w 2014 roku trwają nadal w 22 lokalizacjach w Polsce.

Kukurydza - optymalizacja ochrony w niekorzystnych warunkach

- Dlaczego kukurydza jest wrażliwa na zachwaszczenie? Punktowy siew w szerokich międzyrzędziach, bardzo wolny rozwój w początkowym okresie wegetacji, chwasty nie wymagają wysokich temperatur. Te czynniki powodują, że kukurydza jest bardzo wrażliwa na zachwaszczenie - mówił Jarosław Jaskólski z centrum doświadczalnego w Jarosławcu.

- Kiedy stosować herbicyd? Bezpośrednio po siewie - przedwschodowo herbicydy doglebowe. Herbicydy doglebowe wymagają jednak pewnej ilości wody w glebie. Wtedy należy stosować herbicyd nalisttny - powschodowo. Kukurydza nie może być uszkodzona przez przymrozki, a chwasty nadmiernie wyrośnięte - dodał.  

Herbicyd doglebowy jaki oferuje BASF to Wing P 462,5 w dawce 4 l/ha i preparad nalistny Mocarz + adiuwant Olbras. Wing P zawiera dimetanamid i poendimetalinę. Co jest ważne w stosowaniu herbicydu glebowego? Pamiętajmy o następnych uprawach bo takie herbicydy mogą zalegać w glebie do kolejnego sezonu!

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej