Produkcja mleka w UE w odwrocie, a Polska na fali wznoszącej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-07-2025,13:00 Aktualizacja: 28-07-2025,13:03
A A A

Produkcja mleka w Unii Europejskiej spada. To niepokojący trend, który jest tam obserwowany od wielu miesięcy.

Głównymi przyczynami są malejąca liczebność stad oraz słabszy wzrost wydajności. To szczególnie istotne w kontekście rosnącej liczby ludności i zapotrzebowania na żywność.

Choć sytuacja w krajach UE jest zróżnicowana, wyraźnie rysuje się podział na Zachód i Wschód Europy.

W tzw. starych krajach UE, takich jak Niemcy, Holandia czy Francja, obserwujemy systematyczny spadek produkcji mleka. Tymczasem państwa Europy Środkowo-Wschodniej na czele z Polską notują wzrosty i wciąż mają dobre perspektywy rozwoju sektora mleczarskiego.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka,skup mleka, mleko w UE, ilość mleka w Polsce

Skup mleka w maju wyższy niż w kwietniu

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w maju 2025 roku mleczarnie w Polsce skupiły 1 196,4 mln litrów mleka, co oznacza wzrost o 4,2% w porównaniu do kwietnia, kiedy skup wyniósł 1 147,7 mln litrów....

Zielony Ład ma realny wpływ na mleczarstwo

Choć w Polsce coraz częściej słychać głosy o końcu Zielonego Ładu, rzeczywistość w innych krajach UE pokazuje coś innego.

Polityka środowiskowa UE nadal ma istotny wpływ na rolnictwo i będzie kształtować sektor mleczarski w nadchodzących latach.

W Danii 15% gruntów rolnych zostanie przeznaczonych na zalesianie. Wprowadzono tam podatek węglowy za emisje CO2 z bydła i ograniczono wpływ produkcji na zasoby wodne.

Z kolei Niemcy i Holandia podejmują działania w celu zmniejszenia emisji azotu i amoniaku, m.in. poprzez redukcję pogłowia bydła.

Spadek produkcji mleka w Irlandii

Po raz pierwszy od zniesienia kwot mlecznych w 2015 r. Irlandia zanotowała spadek produkcji mleka, zarówno w 2023, jak i 2024 roku.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Cena mleka w maju w Unii Europejskiej i w Polsce

Średnia cena mleka w maju 2025 r., jak wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej opublikowanych 7 lipca 2025 r., osiągnęła poziom 53,03 euro/100 kg. Cena mleka tym samym osiągnęła niewielki wzrost o 0,03% w porównaniu do kwietnia 2025...

Głównymi powodami były mniejsza liczba krów mlecznych i niekorzystne warunki pogodowe w sezonach wiosennym i letnim.

W Niemczech, Francji i Holandii sytuację dodatkowo pogarszają skutki epidemii choroby niebieskiego języka (BTV). Choć liczba zachorowań spadła, choroba miała trwały wpływ na wielkość stad, utrudniając odbudowę pogłowia krów.

Polska liderem w Europie Wschodniej

Produkcja mleka w UE przesuwa się na Wschód. Polska jest liderem tego trendu. Według danych z 2024 r. nasz kraj odpowiadał już za 9% całkowitej produkcji mleka w Unii Europejskiej. Dla porównania, w 2019 roku udział Polski wynosił zaledwie 1,9%.

Rentowność produkcji mleka w Polsce wciąż pozostaje jednak niższa niż w krajach Europy Zachodniej. To sprawia, że istnieje duży potencjał wzrostu w przyszłości i trend przenoszenia produkcji oraz kapitału inwestycyjnego do Polski będzie się nasilał.

Rosnące zainteresowanie polskim sektorem mleczarskim ze strony zagranicznych firm oznacza, że konieczna jest strategiczna konsolidacja polskich przedsiębiorstw.

Jacek Zarzecki, WPR, Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny, Wspólna Polityka Rolna, Ursula von der Leyen, KE

Zarzecki: to koniec Wspólnej Polityki Rolnej, jaką znaliśmy

Budżet Wspólnej Polityki Rolnej został drastycznie okrojony, a odpowiedzialność za politykę rolną przerzucona na kraje członkowskie. – To nie reforma, to kastracja unijnego rolnictwa – mówi Jacek Zarzecki z Polskiej...

Aby Polska mogła stać się centrum unijnej produkcji mleka, krajowe firmy już teraz muszą podejmować decyzje o kierunkach rozwoju, inwestycjach oraz integracji sektora.

Mimo prognozowanego spadku produkcji mleka w UE w długim okresie Polska ma realną szansę utrzymać i wzmocnić trend wzrostowy.

Kluczowe będą jednak inwestycje w efektywność produkcji, dostosowanie do wymogów środowiskowych, przemyślana konsolidacja branży.

Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej

Wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy na temat branży mleczarskiej, sytuacji na rynku mleka, Polska Izba Mleka zaprasza do udziału w 22. edycji Międzynarodowego Forum Społeczności Mleczarskiej.

Link do rejestracji do udziału w Forum znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji bydła mlecznego i mięsnego znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło".

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

 


 



 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2025

Hoduj z głową świnie:

-Nie wystarczy tylko mieć szukarka

-Lato - trudny czas dla macior

-Bioasekuracja w praktyce, a nie na papierze

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2025

Hoduj z głową bydło:

-Cielęta i jałówki od nowa

-Przewodnik po nowoczesnych dodatkach

-Co trzeba wiedzieć o gumach strzykowych?

PRENUMERATA