Naukowcy: zagłada pszczół w Europie i USA ma związek z pestycydami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2015,11:10 Aktualizacja: 28-11-2015,11:41
A A A

Udało się znaleźć brakujące ogniwo, które wskazuje na związek pomiędzy pestycydami a wymieraniem pszczół w Europie i USA - informuje pismo "Proceedings B".

Spadek liczebności pszczół i innych owadów przypisywany jest wielu czynnikom - chorobom, utracie odpowiednich siedlisk oraz pestycydom, zwłaszcza z grupy neonikotynoidów. Neonikotynoidy to syntetyczne związki podobne do nikotyny - roślinnej toksyny szkodliwej dla owadów.

pszczoły, Katarzyna Dytrych, Fundacja Nasza Ziemia

Polacy chcą chronić pszczoły. Bez nich spadłaby produkcja żywności

Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę z konsekwencji wyginięcia pszczół dla produkcji żywności. W kraju zagrożenie dotyczy ok. 4 tys. gatunków roślin, zwłaszcza masowo produkowanego rzepaku. Badania przeprowadzone przez Fundację...
Jak wykazali francuscy naukowcy, pestycydy z grupy neonikotynoidów szkodzą poszczególnym pszczołom, ale całe kolonie są w stanie przeżyć.

Może to tłumaczyć rozbieżności pomiędzy wynikami badań laboratoryjnych (które potwierdziły toksyczność pestycydów) oraz prowadzonych w warunkach polowych - które takiego wpływu nie potwierdzały.

Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu pszczół dr Mickael Henry z Narodowego Instytutu Badań Rolniczych (INRA) w Awinionie zaobserwował, że pszczoły zbierające miód i pyłek w pobliżu opryskanych upraw żyją krócej niż normalnie.

Wykazał również, że populacja pszczół w ulu jest w stanie kompensować zwiększoną utratę robotnic dzięki podwyższeniu tempa wykluwania się nowych owadów.

W grudniu 2013 roku w całej Europie zakazano stosowania środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów w okresie kwitnienia upraw. Pod koniec roku zasadność zakazu ma zostać ponownie rozpatrzona - nowe badania mogą stać się argumentem za jego utrzymaniem.

Komentujący wyniki specjaliści przypominają, że zapylaniem kwiatów zajmują się także inne owady i większość z nich nie jest zdolna do tak skutecznego kompensowania poniesionych strat jak pszczoły.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj