Naukowcy rozkodowali genom żyta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Elżbieta Bielecka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2021,9:25 Aktualizacja: 26-04-2021,9:28
A A A

Naukowcy z 13 krajów, w tym czworo Polaków, rozkodowali po prawie 4 latach prac badawczych genom żyta - podał Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, którego badacze uczestniczyli w pracach zespołu. Dzięki odkryciu możliwe będzie m.in. doskonalenie innych roślin uprawnych.

Szczegółowy opis kompletnego genomu żyta opublikowano pod koniec marca na łamach magazynu "Nature Genetics". Autorami badania są członkowie międzynarodowego zespołu The International Rye Genome Sequencing Consortium.

sggw w warszawie, Mohamed Hazem Kalaji, Jacek Mojski,maska z roślin chroniąca przed wirusami

Naukowcy SGGW opracowali maskę z roślin chroniącą przed wirusami

Naukowcy z SGGW opracowali filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna - poinformował Krzysztof Szwejk, rzecznik uczelni....

Jak wskazano, dzięki odkryciu możliwe będzie poznanie biologii żyta, która może pomóc w doskonaleniu innych roślin uprawnych, powszechniej uprawianych, a z żytem blisko spokrewnionych, np. pszenicy, pszenżyta oraz jęczmienia.

- Genom żyta liczy prawie 8 mld nukleotydów, czyli ponad 2 razy więcej niż DNA człowieka. Z drugiej strony, zainteresowanie żytem jako gatunkiem ważnym gospodarczo jest ograniczone do nielicznych krajów, głównie z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Z tego powodu nakłady finansowe na badania żyta w skali globalnej są niewielkie. Poznaniem sekwencji DNA człowieka był zainteresowany cały świat, sekwencją DNA żyta kilkanaście państw, gdzie jest uprawiane - powiedziała dr hab. Beata Myśków z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin ZUT, która uczestniczyła w pracach konsorcjum badaczy.

Jak dodała, gdy prace międzynarodowej grupy badawczej były już bardzo zaawansowane, pojawiła się informacja, że grupa naukowców z Chin również pracuje nad zsekwencjonowaniem genomu żyta. Konsorcjum pracowało nad sekwencją DNA europejskiej linii żyta, zespół chiński nad azjatycką formą gatunku.

Uniwersytet Opolski, Envipro Terratech, struktura gleby, Marek Masnyk, wojciech musiał

Odpady mogą poprawić strukturę gleby. Naukowcy wchodzą do gry

Uniwersytet Opolski włączył się w badania nad wykorzystaniem odpadów z papierni do poprawiania struktury gleby. W grę wchodzi pół miliona ton surowca rocznie. Umowę w tej sprawie uczelnia podpisała z Envipro Terratech. Podpisane na UO...

- Wyścig obu zespołów trwający kilkadziesiąt miesięcy zakończył się idealnym remisem. Publikacje zostały złożone do druku w odstępie 3 dni, a finalnie ukazały się w tym samym terminie. Jest to chyba pierwszy taki przypadek, gdy dwa zespoły pracujące nad równie złożonym i długotrwałym przedsięwzięciem opublikowały wyniki w tym samym dniu - wskazał dr hab. Stefan Stojałowski, drugi z badaczy ze szczecińskiej uczelni uczestniczący w pracach zespołu.

Rozkodowany genom żyta to - jak podkreślono - baza danych, dzięki której będzie można lepiej zrozumieć biologiczne mechanizmy regulujące procesy życiowe tej rośliny.

- Zrozumienie, jak funkcjonuje skomplikowany mechanizm, jakim są komórki żywego organizmu (rośliny, zwierzęcia, człowieka) umożliwia wyjaśnienie m.in. tego, dlaczego coś działa nie tak, jak byśmy chcieli. Teraz będziemy mogli dowiedzieć się, dlaczego nasze żyto czasami choruje, daje plony niższe od oczekiwań, dlaczego zbierane z pola ziarna nie zawsze nadają się do produkcji smacznego pieczywa itd. - wyjaśnił dr hab. Stojałowski.

Wśród badaczy z Polski w międzynarodowym konsorcjum pracowały również dr hab. Hanna Bolibok-Brągoszewska oraz prof. dr hab. Monika Rakoczy-Trojanowska z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin, Instytutu Biologii SGGW w Warszawie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu