Odpady mogą poprawić strukturę gleby. Naukowcy wchodzą do gry

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2020,9:20 Aktualizacja: 10-03-2020,9:29
A A A

Uniwersytet Opolski włączył się w badania nad wykorzystaniem odpadów z papierni do poprawiania struktury gleby. W grę wchodzi pół miliona ton surowca rocznie. Umowę w tej sprawie uczelnia podpisała z Envipro Terratech.

Podpisane na UO porozumienie dotyczy szeroko rozumianej współpracy naukowców ze specjalistami firmy, która od 23 lat specjalizuje się w zagospodarowywaniu odpadów przemysłowych.

wapnowanie, zakwaszanie gleb, MODR w Karniowicach, Witold Szczepaniak, Andrzej Gmiąt

Wapnowanie - gleba i plony naturalnie lepsze

Rezultaty i korzyści płynące z wapnowania oraz dofinansowanie do zakupu wapna - to główne tematy spotkania, które odbyło się w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Największym zainteresowaniem cieszyło się...

Partnerem biznesu w uczelni będzie powstające przy UO Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Wojciech Musiał, prezes Envipro powiedział, że pierwszym projektem badawczym, który firma chce realizować wspólnie z uczelnią jest ulepszenie specjalnej mieszanki wzbogacającej glebę, którą pozyskuje się z odpadów powstających w zakładach papierniczych.

- Jest to produkt powstały na bazie celulozy i glinki, czyli produktów całkowicie naturalnych. Pierwsze ekspertyzy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa w Puławach wykazały, że jego obecność na polu podnosi PH gleby, dostarcza materiału na próchnicę i utrzymuje w niej wodę - zapewnia.  

- Jest to więc sposób na trzy problemy trapiące współczesne rolnictwo - niedobór wody, zakwaszenie oraz braki próchnicy spowodowane np. monokulturą upraw. Jednocześnie rozwiązujemy inny problem, jakim jest celuloza z produkcji papieru, a który z kłopotliwego odpadu przekształcamy w cenny dla rolnictwa dodatek poprawiający jakość gleby. Surowca nie powinno zabraknąć, bo mówimy o rynku obejmującym pół miliona ton w skali roku - dodał Musiał.

szkodniki glebowe, drutowce, pędraki, rolnice, zaprawianie, zwalczanie szkodników glebowych, poprawna agrotechnika

Szkodniki glebowe. Zagrożenie i możliwości zwalczania

Z uwagi na zmiany klimatu oraz coraz powszechniej stosowane uproszczenia uprawy, szkodniki glebowe w ostatnich latach powodują coraz większe straty w uprawach.   Spośród szkodników glebowych najczęściej wymienia się: rolnice, a...

Prof. Marek Masnyk, rektor UO uważa, że połączenie nauki akademickiej z biznesem za przykład przełamywania stereotypów, zgodnie z którymi pracownicy uczelni zajmują się sprawami nie mającymi zbyt wiele wspólnego z praktycznym wykorzystaniem.

Z kolei Grzegorz Sawicki, dyrektor centrum badawczego UO poinformował, że decyzje o wyborze sprzętu kupowanego do tworzonych laboratoriów będą konsultowane z firmami, które chcą podjąć współpracę z uczelnią. Envipro zadeklarował zakup części sprzętu badawczego dla uczelnianej pomologii.

- To dla nas duże udogodnienie. Co prawda prowadzimy od kilku lat testy polowe na terenie trzech województw, jednak z oczywistych względów są to badania długotrwałe. Przyspieszenie cyklu w warunkach laboratoryjnych pozwoli na jego skrócenie. Dlatego mamy nadzieję z przygotowaniem komercyjnej wersji produktu w ciągu możliwie krótkiego czasu i liczymy na wsparcie ze strony naukowców przy polepszeniu receptury naszej mieszanki o kolejne komponenty mogące pomóc polskim rolnikom - uważa Musiał.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt