Naukowcy SGGW opracowali maskę z roślin chroniącą przed wirusami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2020,10:40 Aktualizacja: 17-04-2020,10:45
A A A

Naukowcy z SGGW opracowali filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna - poinformował Krzysztof Szwejk, rzecznik uczelni.

Światowy specjalista w zakresie procesu fotosyntezy prof. Mohamed Hazem Kalaji oraz specjalista od wertykalnej uprawy roślin dr Jacek Mojski z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od kilku lat pracują nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w miastach na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych takich jak, np. biura, galerie handlowe, lotniska.

epidemia koronawirusa, obowiązek noszenia maseczek, jazda traktorem, praca w gospodarstwie

Praca w gospodarstwie bez maseczek

Nakaz zasłaniania nosa i ust nie dotyczy prac rolników w gospodarstwie - zapewniono w uzasadnieniu do znowelizowanego 15 kwietnia rządowego rozporządzenia w sprawie ograniczeń związanych z koronawirusem. Nowy akt prawny różni się...

Ostatnio naukowcy zajmowali się opracowaniem filtra powietrza bazującego na wykorzystaniu wybranych gatunków roślin jako osobistą maseczkę do "zatrzymania wirusów". Wstępne przeprowadzone testy laboratoryjne, wykazały skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy w 100 proc.

W związku pojawieniem się pandemii koronawirusa, naukowcy rozpoczęli badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przez opracowany przez nich filtr. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy.

Maseczka będzie przeznaczana do wielokrotnego użytku, jest lekka, tania w produkcji i przyjazna dla środowiska. Innowacyjna budowa maseczki umożliwia absorpcję światła przez rośliny, tak aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy.

Jest to warunkiem jej funkcjonalności. Nawet minimalna ilości światła, np. pokojowego jest wystarczająca, aby maseczka "działała" doskonale. Ponadto, maseczka może być również "czynna" w ciemności przez kilkanaście godzin.

studenci, Stanisław Samborski, pole, ciągnik

100-lecie doświadczalnictwa rolniczego na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW

Instytut Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w dniach 20-22 maja 2020 r. organizuje Międzynarodową Konferencję Naukową "100-lecie doświadczalnictwa rolniczego na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW w...

Ten innowacyjny produkt może być użyteczny nie tylko do ochrony osobistej w postaci maski przeciw wirusowi, ale może również być elementem sytemu oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak szpitale, kliniki, laboratoria, szkoły lub w innych ważnych obiektach ekonomiczno-gospodarczych (filtr przemysłowy).

Wynalazek może być dostosowywany do indywidualnych potrzeb.

Jak zaznaczył Szwejk, teraz naukowcy poszukają polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają dostęp i możliwość testowania żywego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2, w kierunku zaaplikowania nim gotowego produktu, jakim jest maska z naturalnych roślin.

Poszukują również finansowego wsparcia w państwowych i prywatnych instytucjach w celu dokończenia badań i rejestracji innowacyjnego polskiego produktu w światowym rejestrze patentowym.

- Opracowanie tego innowacyjnego produktu oznaczałoby wielki sukces dla polskiej nauki na światowej arenie - podkreślił rzecznik SGGW.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement