Jaja klatkowe będą pod ochroną prawa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2018,13:25 Aktualizacja: 23-02-2018,13:47
A A A

Niektóre stany w USA chcą zadbać o to, aby ceny jaj nie wzrosły w związku z zapowiedziami wielu sieci handlowych o wycofaniu jaj klatkowych.

W tym celu rozważane jest wprowadzenie specjalnymi ustawami prawa stanowego, które ma zobowiązać sklepy do posiadania w swojej ofercie zapasu jaj konwencjonalnych, który będzie na tyle duży, aby zaspokoić potrzeby regularnych klientów - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

jaja w skorupkach klasy A, import jaj z ukrainy, handel jajami, grupa kapitałowa Avangardco, avis, katarzyna skowrońska

Producenci jaj coraz bardziej zaniepokojeni. Rośnie konkurencja

Ukraińska grupa kapitałowa Avangardco otrzymała zgodę od instytucji unijnych na przywóz do Wspólnoty jaj kurzych w skorupkach klasy A, czyli przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez europejskich konsumentów. Pierwsze...

Najbliżej uchwalenia takiego prawa jest Iowa, którego władze mają niebawem zająć się ustawą. Projekt przewiduje, że sklepy, które nie będą miały w ofercie jaj klatkowych będą płaciły karę za każdy dzień braku jaj konwencjonalnych w ofercie.

- Prawo, nad którym pracują amerykańskie stany dotyczyć ma tylko sklepów, które są partnerami federalnych programów żywnościowych. Jednak duża liczba takich placówek oraz presja konkurencyjna spowodują, że uchwalenie projektowanych ustaw praktycznie udaremni proces wycofywania jaj klatkowych z amerykańskiego handlu - twierdzi Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP.

Zdaniem eksperta sytuacja w USA jest szczególnie uważnie obserwowana przez producentów jaj w Polsce ze względu na podobieństwa obu rynków (udział jaj klatkowych w sprzedaży w obu państwach jest niemal identyczny).

skażone jaja, afera z jajami, fipronil, kury, drób, import jaj, eksport jaj

Polska zyskała na aferze fipronilowej. Wywóz jaj poszedł w górę

W sierpniu Polska wyeksportowała najwięcej (blisko 50 tys.) jaj w minionym roku. To efekt problemów konkurencji na zachodzie Europy, gdzie w jajach wykryto owadobójczy środek przeciwko wszom i pchłom, zawierającym trujący fipronil. We...

Dyrektor izby zwraca także uwagę na fakt, że sceptyczni wobec wycofywania jaj klatkowych w USA wydają się być sami konsumenci. Szymyślik wskazuje na dane pochodzące od amerykańskich producentów, którzy do tej pory systematycznie zwiększali podaż jaj alternatywnych na rynku, co pogorszyło ich standing finansowy, ze względu na brak spodziewanego popytu.

Efektem tej sytuacji jest - według dyrektora Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz - to, że najwięksi amerykańscy producenci obecnie wstrzymują inwestycje w produkcję jaj alternatywnych.

Ustawa, nad którą pracuje parlament stanu Iowa ma klauzulę, która pozwala nie posiadać w ofercie jaj klatkowych przez te sklepy, które przed pierwszym stycznia sprzedawały wyłącznie jaja alternatywne.
 

Poleć
Udostępnij