FAO: ceny żywności najniższe od 2010 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (RS) na podst. FAO | redakcja@agropolska.pl
08-03-2015,7:45 Aktualizacja: 08-03-2015,20:34
A A A

Od kwietnia ubiegłego roku ceny żywności na świecie stale idą w dół. Jak informuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), globalny indeks cen żywności spadł w lutym o 1% w stosunku do ubiegłego miesiąca, osiągając najniższą wartość od lipca 2010 roku - 179,4 pkt.

Największy spadek odnotowano na rynku cukru. Globalny indeks dla tego surowca obniżył wartość aż o 4,9% w stosunku do stycznia. Ma to związek ze znakomitymi prognozami dotyczącymi zbiorów w Brazylii, największym eksporterze tego surowca na świecie.

Ponadto, wpływ na obniżkę cen miały: spadek wartości brazylijskiej waluty (reala) wobec dolara amerykańskiego oraz zapowiedź Indii o wprowadzeniu dopłat do eksportu cukru.  

Wartość obniżył również Indeks Zbożowy (-3,2 proc.) - największe spadki dotyczą pszenicy, co ma związek z bardzo dobrymi prognozami produkcji na rok 2015, przy i tak dużych światowych zapasach. Tanieje też kukurydza. Bardziej stabilne są natomiast ceny ryżu, utrzymujące się na stałym poziomie.

Podobne spadki odnotował Indeks Mięsny (-1,4 proc.), przy czym największy wpływ na zmniejszenie jego wartości mają obniżki cen wołowiny.

Ceny drobiu pozostają na tym samym poziomie, zaś eksportowe ceny wieprzowiny - za sprawą głównie Europy - powędrowały w górę po ośmiu miesiącach ciągłych spadków. Przyczyną jest zapowiedź unijnych dopłat do prywatnego przechowywania.

Nieznacznie wzrósł Indeks Olei Roślinnych (+0,4 proc.). Przyczyniły się do tego powodzie w Malezji, które osłabiły produkcję oleju palmowego, a także gwałtowny wzrost jego konsumpcji w Indonezji po zwiększeniu przez tamtejszy rząd dopłat do biodiesla.

Ujemnie na wartość indeksu wpłynęły za to spadające ceny oleju sojowego, za sprawą pojawienia się nowych rynków zbytu dla eksportu oraz zapowiedzi rekordowych zbiorów w Ameryce Południowej.

Największy wzrost zanotował Indeks Produktów Mlecznych (+4,6 proc.) , na co wpływ miały: kiepska sytuacja na rynku mleczarskim Australii i Nowej Zelandii oraz spowolnienie produkcji przed końcem roku kwotowego w Unii Europejskiej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj