Chiński rynek to dla UE wielka szansa, ale i zagrożenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2016,15:05 Aktualizacja: 13-07-2016,15:16
A A A

Chiński premier Li Keqiang zapewnił w środę na szczycie Chiny-UE w Pekinie, że Państwo Środka chce większego obrotu handlowego z Unią Europejską. Li dodał, że władze pracują nad poprawą dostępu do wewnętrznego rynku dla zagranicznych inwestorów.

- Chcemy, aby handel między Chinami a Europą rósł na stabilnej platformie - podkreślił szef rządu w Pekinie. Powiedział też europejskim partnerom, że władze chcą dalszych reform wewnętrznych i rozwiązania problemu nadprodukcji stali, który kładzie się cieniem w relacjach handlowych z UE.

Chiny, wzrost produkcji trzody, wieprzowina

Chiny zwiększą produkcję wieprzowiny o 10 proc.

Największy wzrost pogłowia trzody chlewnej w Chinach jest przewidywany na lata 2019-2021. Według prognoz do 2025 r. chińska produkcja wieprzowiny może wzrosnąć o 10 proc. – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów...
O problemie nadmiaru możliwości produkcyjnych stali w Chinach mówił też w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem jest to bardzo poważna kwestia.

Europejskie firmy działające na terytorium Chin od dawna narzekają na restrykcje, które utrudniają im konkurowanie z tamtejszymi podmiotami gospodarczymi - przypomina agencja Reutera.

Kontrowersje budzi też chiński przemysł stalowy, którego tanie wyroby zalewają światowe rynki, prowadząc do zamknięcia licznych zakładów, np. w Wielkiej Brytanii. Konkurencja oskarża chińskie firmy o sprzedawanie stali na zagranicznych rynkach poniżej kosztów produkcji.

eksport mleka do Chin, produkty mleczarskie

Polskie mleczarnie podbijają Chiny

Chiński Urząd Certyfikacji i Akredytacji (CNCA) rozszerzył listę polskich zakładów mleczarskich dopuszczonych do eksportu na ten rynek o trzy kolejne spółdzielnie. Wśród mleczarni, które uzyskały chiński certyfikat CNCA...
- Chińska wola rozwiązania problemu nadmiernych możliwości produkcyjnych stali jest niezachwiana, a nasze działania (w tym kierunku) są skuteczne. (...) Liczymy, że strona europejska spojrzy na tę kwestię z bezstronnej perspektywy - mówił premier Li nakłaniając do rozwiązania wszelki sporów handlowych na drodze rozmów dwustronnych.

UE jest największym partnerem handlowym Chin, a Chiny są drugim - po USA - partnerem handlowym UE. Dwudniowy szczyt Chiny-UE rozpoczął się we wtorek.

Unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem oświadczyła w Pekinie w przededniu szczytu, że Chiny muszą przyznać firmom europejskim taki sam dostęp do rynku, jaki firmy chińskie mają w Europie, by mogły się rozpocząć rozmowy w sprawie dwustronnej umowy o wolnym handlu.

eksport drobiu do chin, drób, eksport drobiu, krd

Eksport drobiu do Chin może zwiększyć się... dziesięciokrotnie

Eksport drobiu z Polski do Chin może zwiększyć się dziesięciokrotnie, a wartość może wzrosnąć ze 100 mln zł do 1 mld zł - tak Krajowa Rada Drobiarstwa (KRD) szacuje skutki porozumień podpisanych ze stroną chińską. Umowa KRD z chińskim...
Podkreśliła, że UE popiera dążenie Chin do bardziej prorynkowej gospodarki, co Pekin obiecał w 2013 roku, ale na razie nie widać w tej dziedzinie zbyt wielu postępów. Komisarz zwróciła uwagę m.in. na kwestię ochrony własności intelektualnej w Chinach oraz oświadczyła, że dyskryminowanie firm z UE w Państwie Środka "pozostaje faktem".

Malmstroem mówiła też o "krokach wstecz" w Chinach w zakresie praw dotyczących bezpieczeństwa narodowego oraz działalności organizacji pozarządowych, a także w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Wskazywała, że utrzymują się obawy dotyczące "przewidywalności i przejrzystości systemu prawnego i systemu nadzoru". - Przejście Chin do następnej fazy rozwoju wymaga, by częścią tego procesu były rządy prawa - powiedziała.

materiał genetyczny, bydło, owce, chiny, chiny-ue

Materiał genetyczny bydła i owiec znów pojedzie do Chin

Chiny zapowiedziały zniesienie embarga na dostawy materiału genetycznego bydła i owiec pochodzącego z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Danii wprowadzonego w 2012 r. w związku z epidemią tzw. choroby ze Schmallenbergu. Wirus ten po raz...
Chiny przystąpiły do Światowej Organizacji Handlu w 2001 roku, z perspektywą uzyskania statusu gospodarki rynkowej do końca 2016 roku.

Taki status m.in. chroniłby Chiny przed postępowaniami antydumpingowymi. UE chce jednak stworzenia mechanizmów, które chroniłyby ją przed tanim importem z Chin.

Według analiz KE, jeśli Chiny otrzymają status gospodarki rynkowej bez zastosowania środków ochronnych, to w całej UE może zostać zlikwidowanych od 60 tys. do ponad 200 tys. miejsc pracy. W Polsce może to dotyczyć 11 tys. pracowników.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!