Materiał genetyczny bydła i owiec znów pojedzie do Chin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
04-07-2016,10:45 Aktualizacja: 04-07-2016,11:46
A A A

Chiny zapowiedziały zniesienie embarga na dostawy materiału genetycznego bydła i owiec pochodzącego z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Danii wprowadzonego w 2012 r. w związku z epidemią tzw. choroby ze Schmallenbergu.

Wirus ten po raz pierwszy stwierdzono w 2011 r. w niemieckim miasteczku... Schmallenberg, a później został przeniesiony przez owady do  co najmniej 18 krajów Wspólnoty. Choroba powodowała deformację płodów u bydła, owiec oraz kóz - przypomina FAMMU/FAPA.

Ze względu na zagrożenie wirusem wiele krajów (m.in. Rosja), wprowadziło zakaz importu żywca wołowego z państw Unii (embargo zniesiono pod koniec 2014 r.). Inne kraje - Chinami, Argentyną, Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Marokiem i Japonią na czele) ogłosiły natomiast zakaz sprowadzania materiału genetycznego z UE.

Chińskie restrykcje odnosiły się do nasienia i embrionów bydła oraz owiec wyprodukowanych po 1 czerwca 2011 r. Ostatnią decyzję Pekinu znoszącą embargo z zadowoleniem przyjął komisarz Unii do spraw rolnictwa. Phil Hogan podkreślił, że oczekuje w najbliższym czasie od chińskich władz podobnego ruchu w stosunku do pozostałych krajów Wspólnoty.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj