Brazylia. Rząd walczy z ptasią grypą u dzikiego ptactwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2023,8:45 Aktualizacja: 23-05-2023,8:46
A A A

Brazylia ogłosiła w poniedziałek na 180 dni stan zagrożenia zdrowia zwierząt w reakcji na pierwsze w kraju wykrycie wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy u dzikiego ptactwa - poinformował minister rolnictwa Carlos Favaro.

Zakażenie ptasiej grypy podtypem H5N1 u dzikiego ptactwa nie skutkuje zakazem handlu, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt. Jednak przypadek ptasiej grypy w gospodarstwie zazwyczaj kończy się śmiercią całego stada i może wywołać ograniczenia handlowe ze strony krajów importujących.

Brazylia, największy na świecie eksporter mięsa drobiowego ze sprzedażą w wysokości 9,7 miliarda dolarów w zeszłym roku, potwierdziła dotychczas osiem przypadków H5N1 u dzikiego ptactwa, w tym siedem w stanie Espirito Santo i jeden w stanie Rio de Janeiro.

Ministerstwo rolnictwa tego kraju poinformowało w poniedziałek, że utworzyło centrum operacji kryzysowych w celu koordynowania, planowania i oceny „krajowych działań związanych z ptasią grypą”.

Chociaż główne stany produkujące mięso w Brazylii znajdują się na południu, rząd jest w pogotowiu po potwierdzonych przypadkach, ponieważ ptasia grypa u dzikiego ptactwa została przeniesiona na stada komercyjne w niektórych krajach.

W weekend Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że próbki 33 podejrzanych przypadków ptasiej grypy u ludzi w Espirito Santo, gdzie Brazylia potwierdziła pierwsze przypadki wirusa u dzikiego ptactwa w zeszłym tygodniu, dały wynik negatywny dla podtypu H5N1.

Poleć
Udostępnij