Związek łowiecki po latach stawia na kuropatwy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2016,8:00 Aktualizacja: 18-06-2016,20:01
A A A
Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego ogłosił konkurs na "Program poprawy warunków bytowania oraz reintrodukcji kuropatwy". Jest on skierowany do kół łowieckich.
 
Kiedyś kuropatwa była najliczniejszym w Polsce gatunkiem z rodziny bażantowatych. Była też źródłem sporych przychodów dla kół łowieckich z tytułu tzw. polowań dewizowych. Ale to już przeszłość. Populacja kuropatwy na przestrzeni lat dramatycznie zmalała, na skutek m.in. pogarszania się warunków środowiskowych bytowania oraz licznych drapieżników (w tym lisów).

szkody, Prawo łowiecki, straty w uprawach, Sejm, PiS, ustawa, myśliwi, budżet państwa

Państwo zapłaci za szkody łowieckie

Szacowaniem szkód łowieckich mają się zajmować wojewodowie, a nie - jak do tej pory - sami myśliwi - stanowi uchwalona w piątek nowela Prawa łowieckiego. Do funduszu, z którego mają być wypłacane odszkodowania, dokładać ma także...
Polski Związek Łowiecki chce zatrzymać niekorzystny trend. Stąd wspomniany konkurs na "Program poprawy warunków bytowania oraz reintrodukcji kuropatwy". Współorganizuje go powstała z inicjatywy PZŁ Fundacja Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących.
 
W ramach konkursu przewidziane jest dofinansowanie zakupu 15 tys. kuropatw. Na jeden obwód łowiecki można wnioskować o przyznanie dotacji na nabycie do 300 ptaków. Wymagany jest jednak wkład własny - 1000 zł za każde 100 kuropatw (przekazane na konto Funduszu Odnowy Zwierzyny Drobnej).
 
Na przygotowanie programów chcące przystąpić do konkursu koła mają czas do końca sierpnia. Dokumenty powinny obejmować m.in. monitoring populacji kuropatwy przez minimum dwukrotne w sezonie wykonanie inwentaryzacji, plan redukcji drapieżników i poprawy warunków bytowania kuropatwy, przygotowanie łowiska. Obowiązkowa jest także rezygnacja z polowań na kuropatwy przez dwa sezony łowieckie. 
 
Złożone programy będą oceniane pod kątem: warunków i możliwości realizacji, efektów przyrodniczych oraz wysokość wkładu własnego kół łowieckich i ich potencjalne zaangażowanie.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu