Zmowa cenowa? UOKiK prowadzi trzy postępowania wyjaśniające ws. sprzedaży maszyn rolniczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2023,12:45 Aktualizacja: 19-06-2023,12:49
A A A

Prezes UOKiK wszczął trzy postępowania wyjaśniające ws. domniemanego naruszenia reguł konkurencji przy sprzedaży maszyn rolniczych kilku popularnych marek - poinformował w poniedziałek Urząd. Podejrzewane przez UOKiK naruszenie miałoby polegać na podziale rynku.

Jak poinformował UOKiK, w drodze białego wywiadu pozyskał informacje, że sprzedaż maszyn rolniczych większości popularnych marek może odbywać się z naruszeniem reguł konkurencji.

Naruszenie konkurencji

"Wszczęliśmy trzy postępowania wyjaśniające i uzyskaliśmy zgodę sądu na przeszukania w siedzibach 10 producentów oraz dealerów maszyn rolniczych. Zebraliśmy obszerny materiał dowodowy, który obecnie analizujemy. Niedopuszczalne jest zarówno naruszenie konkurencji, jak i działanie na szkodę polskich rolników. Biorąc pod uwagę liczbę podmiotów, które mogły dokonać naruszeń oraz popularność sprzedawanych marek, może okazać się, że w ostatnich latach rolnicy byli pokrzywdzeni przy zakupie bardzo wielu maszyn rolniczych" – powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie Urzędu.

wielka brytania, kradzież, maszyny rolnicze, europa wschodnia, rosja

Plaga kradzieży maszyn rolniczych w Wielkie Brytanii. Trafiają do Europy Wschodniej, a potem do Rosji

Nieoczekiwanym efektem ubocznym zachodnich sankcji na Rosję jest znaczący wzrost kradzieży maszyn rolniczych w Wielkiej Brytanii, które są przemycane przez zorganizowane grupy przestępcze do Europy Wschodniej, a potem zapewne do Rosji -...

Jak podał UOKiK, przeszukania odbyły się w ramach trzech odrębnych postępowań wyjaśniających. Podejrzewane przez Urząd działanie mogło polegać na podziale rynku.

Zmowy cenowe?

To jedna z najbardziej szkodliwych praktyk ograniczających konkurencję, w ramach której przedsiębiorcy zamiast konkurować pomiędzy sobą, dokonują podziału określonych obszarów rynku - zaznaczył Urząd. Według UOKiK, w praktyce oznaczałoby to, że poszczególni dealerzy mogliby sprzedawać maszyny tylko klientom, którzy mieszkają lub prowadzą działalność gospodarczą na przydzielonym im obszarze. W takich sytuacjach rolnik, który chciałby skorzystać z oferty innego dealera, mógł być odsyłany do tego, w obszarze którego znajdowało się jego gospodarstwo. Potencjalny nabywca mógł w takim przypadku otrzymywać zawyżoną ofertę, aby zniechęcić go do zakupu u dealera spoza swojego obszaru.

Ponadto Urząd podejrzewa, że przedsiębiorcy mogli ustalać między sobą również ceny maszyn rolniczych lub wymieniać informacje na temat ich wysokości

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu