Wysoka nagroda za wskazanie podpalaczy lasów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2020,17:00 Aktualizacja: 07-05-2020,15:38
A A A

Nadleśnictwo Dobrzejewice w woj. kujawsko-pomorskim i starosta lipnowski podejrzewają podpalenia lasów na swoim terenie. Wyznaczyli nagrody o łącznej wartości 10 tys. zł za pomoc w ujęciu sprawców. Od początku kwietnia zanotowano na terenie nadleśnictwa 27 pożarów.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Bartosz Michał Bazela poinformował w czwartek, że na terenie przez niego zarządzanym doszło od początku kwietnia do 83 pożarów lasu, w tym 27 na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice.

wypalanie traw i nieużytków, bliżyn, powiat skarżyski, Mariusz Walachnia, Michał Ślusarczyk

Strażacy OSP nie będą wysyłani do pożarów traw. Wójt ma dość

Jednostki OSP z Bliżyna (woj. świętokrzyskie) nie będą wysyłane do akcji gaszenia traw i nieużytków. - Każdego dnia strażacy są wysyłani do kilku interwencji. Nie możemy narażać ich zdrowia - powiedział Mariusz Walachnia, wójt...
- Oprócz lasów państwowych płonęły także lasy prywatnych właścicieli (co najmniej 5 przypadków) oraz nieużytki porośnięte młodymi drzewami z naturalnego odnowienia. Zdarzało się, że ogień zagrażał ludziom i mieniu, niebezpiecznie zbliżając się do zabudowań mieszkalnych - podkreślił Bazela.

W jego ocenie powtarzające się pożary są najprawdopodobniej następstwem działania podpalaczy.

Wskazał, że RDLP współpracuje z organami ścigania w pracach nad ujęciem sprawców. Przypomniał, że podpalenie lasu jest przestępstwem, za które grozi kara więzienia od 1 roku do 10 lat.

"Za pomoc w ujęciu sprawców czekają dwie nagrody pieniężne o łącznej wartości 10 tysięcy zł. Połowę z tej kwoty stanowi nagroda Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobrzejewice, a drugą połowę zadeklarował starosta lipnowski" - poinformował Bazela.

zakaz wstępu do lasów, lasy państwowe, susza w lasach, pożary lasów

Lasy znów mogą być czasowo zamykane

Jeśli nadal będzie ciepło, słonecznie i przede wszystkim bez deszczu, to część nadleśnictw będzie musiała wprowadzić okresowe zakazy wstępu do lasów - wyjaśniają Lasy Państwowe. Na razie żaden kompleks, mimo wysokiego zagrożenia pożarem, nie...

Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu st. kpt. Arkadiusz Piętak powiedział PAP, że pożary w lasach są bardzo trudne do gaszenia.

- Szczególnie gdy jest sucho i najwyższy stopień zagrożenia, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach. Mała iskra może spowodować pożar, a np. wiatr szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Często jest też tak, że są to tereny, do których mamy utrudniony dostęp i niemożliwe jest użycie ciężkiego sprzętu - podkreślił.

St. kpt. Piętak wskazał, że przyczyną pożarów leśnych jest często nierozważne działanie człowieka polegające m.in. na wypalaniu traw na pobliskich polach, ale zdarzają się także celowe podpalenia.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu