Wysoka nagroda za wskazanie podpalaczy lasów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2020,17:00 Aktualizacja: 07-05-2020,15:38
A A A

Nadleśnictwo Dobrzejewice w woj. kujawsko-pomorskim i starosta lipnowski podejrzewają podpalenia lasów na swoim terenie. Wyznaczyli nagrody o łącznej wartości 10 tys. zł za pomoc w ujęciu sprawców. Od początku kwietnia zanotowano na terenie nadleśnictwa 27 pożarów.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Bartosz Michał Bazela poinformował w czwartek, że na terenie przez niego zarządzanym doszło od początku kwietnia do 83 pożarów lasu, w tym 27 na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice.

wypalanie traw i nieużytków, bliżyn, powiat skarżyski, Mariusz Walachnia, Michał Ślusarczyk

Strażacy OSP nie będą wysyłani do pożarów traw. Wójt ma dość

Jednostki OSP z Bliżyna (woj. świętokrzyskie) nie będą wysyłane do akcji gaszenia traw i nieużytków. - Każdego dnia strażacy są wysyłani do kilku interwencji. Nie możemy narażać ich zdrowia - powiedział Mariusz Walachnia, wójt...
- Oprócz lasów państwowych płonęły także lasy prywatnych właścicieli (co najmniej 5 przypadków) oraz nieużytki porośnięte młodymi drzewami z naturalnego odnowienia. Zdarzało się, że ogień zagrażał ludziom i mieniu, niebezpiecznie zbliżając się do zabudowań mieszkalnych - podkreślił Bazela.

W jego ocenie powtarzające się pożary są najprawdopodobniej następstwem działania podpalaczy.

Wskazał, że RDLP współpracuje z organami ścigania w pracach nad ujęciem sprawców. Przypomniał, że podpalenie lasu jest przestępstwem, za które grozi kara więzienia od 1 roku do 10 lat.

"Za pomoc w ujęciu sprawców czekają dwie nagrody pieniężne o łącznej wartości 10 tysięcy zł. Połowę z tej kwoty stanowi nagroda Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobrzejewice, a drugą połowę zadeklarował starosta lipnowski" - poinformował Bazela.

zakaz wstępu do lasów, lasy państwowe, susza w lasach, pożary lasów

Lasy znów mogą być czasowo zamykane

Jeśli nadal będzie ciepło, słonecznie i przede wszystkim bez deszczu, to część nadleśnictw będzie musiała wprowadzić okresowe zakazy wstępu do lasów - wyjaśniają Lasy Państwowe. Na razie żaden kompleks, mimo wysokiego zagrożenia pożarem, nie...

Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu st. kpt. Arkadiusz Piętak powiedział PAP, że pożary w lasach są bardzo trudne do gaszenia.

- Szczególnie gdy jest sucho i najwyższy stopień zagrożenia, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach. Mała iskra może spowodować pożar, a np. wiatr szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Często jest też tak, że są to tereny, do których mamy utrudniony dostęp i niemożliwe jest użycie ciężkiego sprzętu - podkreślił.

St. kpt. Piętak wskazał, że przyczyną pożarów leśnych jest często nierozważne działanie człowieka polegające m.in. na wypalaniu traw na pobliskich polach, ale zdarzają się także celowe podpalenia.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj