Ważna wystawa rolnicza na 100-lecie niepodległości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2018,8:15 Aktualizacja: 20-11-2018,8:55
A A A

Coraz bliżej do historycznego wydarzenia. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach 30 listopada - 2 grudnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizuje Narodową Wystawę Rolniczą.

Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to "przegląd współczesnych osiągnięć, a także pokaz tradycji i dziedzictwa polskiej wsi".

Wystawa zostanie zlokalizowana na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w trzech pawilonach.

ziemniaki, historia rolnictwa, żywność

Żyto i ziemniaki królowały w polskim rolnictwie po odzyskaniu niepodległości

Po odzyskaniu niepodległości w polskim rolnictwie dominującą uprawą było żyto i ziemniaki. Pogłowie koni było 17 razy większe niż obecnie; zwierzęta te wykorzystywano jako siłę pociągową - wynika z analizy BGŻ BNP Paribas przeprowadzonej z okazji...

Pawilon nr 7 dedykowany będzie polskiej żywności wysokiej jakości. Odbywać się tu będą liczne degustacje, pokazy kulinarne, a także konkursy, zabawy i animacje dla dzieci. Swoje osiągnięcia zaprezentują między innymi koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Na wspólnym stoisku resortu rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pracownicy tych jednostek odpowiadać będą na pytania zwiedzających. Swoje stoisko zaprezentuje także Krajowa Spółka Cukrowa, która jest partnerem wydarzenia.

W pawilonie nr 8 oglądać będzie można ekspozycję prezentującą historyczne i współczesne maszyny rolnicze oraz najnowocześniejsze urządzenia takie jak np. drony wykorzystujące system GPS do aplikowania nawozów podczas upraw.

- Planowane jest wspólne stoisko instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz doradztwa rolniczego - mówi Anna Szajerska z zespołu promocji i sprzedaży Międzynarodowych Targów Poznańskich.

drób, indyki, mięso indycze, produkcja drobiu, UE, eksport mięsa

Indyki to polska specjalność. Wkrótce będziemy europejskim liderem

Badania Eurostatu potwierdzają, że do 2020 roku Polska ma duże szanse, aby stać się największym producentem mięsa indyczego w Unii Europejskiej, tym samym pokonując Niemcy. Do tej pory rodzimym producentom udało się wyprzedzić Francuzów. W...
Na poszczególnych stoiskach zwiedzający będą mogli zapoznać się z zakresem działalności oraz najważniejszymi osiągnięciami prezentowanych jednostek. Przygotowane prezentacje będą miały charakter otwarty i interaktywny. Będzie to m.in. konkurs wiedzy ekologicznej, prezentacja ula edukacyjnego oraz pokaz tłoczenia oleju i etapów produkcji piwa.

Swoją wiedzą dzielić się będą również uniwersytety oraz jednostki, które na co dzień dbają o jakość produktów i zdrowie zwierząt hodowanych na wsi.

- W pawilonie 8A prezentowane będą zwierzęta z polskiej hodowli, w tym konie, owce, kozy, króliki, drób oraz bydło ras mlecznych i mięsnych, takich jak holsztyńsko-fryzyjska czy czerwona polska - podkreśla Anna Szajerska.

Podczas Narodowej Wystawy Rolniczej odbędzie się konferencja naukowa "1918-2018 stulecie przemian polskiej wsi" oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa organizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych przy współpracy ministerstwa rolnictwa.

W czasie trwania Narodowej Wystawy Rolniczej zwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w licznych warsztatach, podziwiać najnowszą technikę służącą rolnictwu oraz zapoznać się z osiągnięciami wiedzy z dziedzin powiązanych ściśle z rolnictwem.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Godziny otwarcia wystawy: 30 listopada - godz. 9-18, 1 grudnia - godz. 9-18, 2 grudnia: godz. 9-17. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj