UNESCO: Puszcza Białowieska potrzebuje specjalnej ochrony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-07-2016,13:25 Aktualizacja: 18-07-2016,13:41
A A A

Obradujący w Stambule komitet UNESCO zobowiązał Polskę do ochrony starych drzewostanów Puszczy Białowieskiej oraz wezwał ją do wyciągnięcia wniosków - w porozumieniu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami - z raportu z czerwcowej misji terenowej IUCN w Białowieży.

Sprawa Puszczy Białowieskiej wzbudziła wielkie zainteresowanie przedstawicieli wielu delegacji, które zauważyły że w dalszym ciągu nie został przygotowany plan zarządzania tym przyrodniczym obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Puszcza Białowieska, kornik drukarz, Lasy Państowe, ministerstwo środowiska, drewno

Leśnicy: kornik drukarz niszczy Puszczę Białowieską

Prowadzony monitoring potwierdza, że gradacja kornika drukarza w drzewostanach świerkowych w Puszczy Białowieskiej nie załamuje się, wręcz przybiera na sile - poinformowały Lasy Państwowe. Szkodniki zaatakowały blisko 69 tys. świerków -...
W postanowieniach komitetu czytamy, że Polska powinna przygotować taki plan zarządzania. - Ma on zagwarantować ochronę wyjątkowej uniwersalnej wartości, a więc różnorodności biologicznej oraz naturalnych procesów zachodzących w puszczy - komentuje Dariusz Gatkowski z WWF Polska, obecny na szczycie.

Polska do lutego 2017 roku ma  złożyć raport o stanie ochrony Puszczy Białowieskiej jako obiektu UNESCO. Dokument ten będzie przedmiotem oceny komitetu na jego kolejnym posiedzeniu w przyszłym roku.

- Jeśli unikatowe cechy, które decydują o tym, że Puszcza Białowieska została uznana za Światowe Dziedzictwo, są zagrożone, znajdzie się ona na Liście Dziedzictwa Zagrożonego lub w ogóle może zostać usunięta z listy. Tak się już działo w przeszłości. I w tej kwestii Polska niestety nie będzie mogła już nic zrobić - zaznacza Agata Szafraniuk z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

kornik drukarz, puszcza bialowieska, jan szyszko, Michał Dziekański, Prokuratura Okręgowa w Warszawie

Jest Śledztwo w sprawie rozwoju kornika w Puszczy Białowieskiej

Wszczęto śledztwo w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez kierownictwo resortu środowiska w 2012 r. i dopuszczenia do degradacji Puszczy Białowieskiej oraz "rozwoju na masową skalę" kornika - poinformowała warszawska...
- Warto pamiętać, że stare drzewostany, naturalne biologiczne procesy, do których należy także aktywność kornika, oraz różnorodność biologiczna, która zależna jest od dużej ilości martwego drewna były absolutnie kluczowe dla umieszczenia puszczy na Liście Światowego Dziedzictwa - podkreśla przyrodnik Przemysław Chylarecki z fundacji Greenmind.

Ekolodzy zwracają uwagę, że jak na razie, wbrew wcześniejszym zapowiedziom ministra Jana Szyszki, wycinka drzew na terenie Nadleśnictwa Białowieża nie ruszyła. Nie podjęto do tej pory zapowiadanej czynnej walki z kornikiem drukarzem, który zdaniem resortu środowiska zagraża puszczy, co jest negowane przez większość naukowców.

- To, że kolejny miesiąc udaje się powstrzymać wyrąb cennych fragmentów puszczy jest zasługą protestów społeczeństwa obywatelskiego i świata nauki. Pomaga w tym także zainteresowanie UNESCO i Komisji Europejskiej, dzięki któremu plany ministra Szyszki nie są realizowane - komentuje Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace w Polsce.

greenpeace, puszcza białowieska, robert cyglicki, jan szyszko

Greenpeace broni Puszczy Białowieskiej. Baner na gmachu resortu

Ekolodzy z Greenpeace apelują do rządu, by cała Puszcza Białowieska była parkiem narodowym. We wtorek aktywiści rozwiesili na gmachu Ministerstwa Środowiska ogromny transparent w tej sprawie. Podkreślają, że to ostatni moment, by uniknąć...
- Kontynuujemy patrole społeczne, które sprawdzają, czy Puszcza Białowieska nie jest wycinana w strefach UNESCO wyłączonych formalnie z pozyskania drewna, jak to miało miejsce w poprzednich latach. O wszelkich, ponownych wycinkach w strefach UNESCO będziemy niezwłocznie informowali tę instytucję - mówi Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska

Na szczycie UNESCO nie zapadły żadne wiążące decyzje. - W dalszym ciągu istnieje realne zagrożenie, że działania ministra środowiska doprowadzą do wpisania Puszczy Białowieskiej na listę obiektów zagrożonych - przypomina Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Puszcza Białowieska to znacznie więcej niż drewno, nie możemy jej wyciąć. - Apelujemy o jak najszybsze objęcie Puszczy Białowieskiej pełną ochroną i zachowanie jej w całości dla przyszłych pokoleń - dodaje Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj