Susza w kampanii wyborczej. Wiosna apeluje o debatę kandydatów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2019,19:20 Aktualizacja: 24-04-2019,16:35
A A A

Kandydat partii Wiosna do PE w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim Sławomir Gromadzki, zaapelował w środę o działania zapobiegające suszy; chce też debaty o rolnictwie z innymi kandydatami w tych wyborach.

- Dzisiaj mamy już nie tylko do czynienia z suszą glebową czy suszą rolniczą, ale mamy poważny problem suszy hydrologicznej - mówił w środę Gromadzki na konferencji prasowej przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku.

Jak dodał, właśnie przed urzędem wojewódzkim chciał publicznie zapytać ministra rolnictwa i wojewodę o "podjęte działania" w kwestii zapobiegania suszy, a nie likwidacji jej skutków.

wybory, PiS, Krzysztof Jurgiel, kampania wyborcza

Były minister rolnictwa szykuje się do wyjazdu do Brukseli

Kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel uważa, że województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie potrzebują dalszych inwestycji, żeby się rozwijać i nadganiać zapóźnienia. - Potrzebują inwestycji w sferę techniczną,...

- Niestety z bólem jako rolnicy dostrzegamy wielkie zaniedbania w tej dziedzinie, nie tylko rządu PiS, ale i poprzednich PO i PSL w tym obszarze. W zasadzie w Polsce nie ma planowania retencji wody. Ten problem ani w planowaniu, ani w ustawodawstwie rządowym nie istnieje, dlatego zwracamy na tę kwestię szczególną uwagę - mówił Gromadzki, "dwójka" na liście Wiosny w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim.

Dodał, że tematyka zapobiegania suszy będzie jednym z głównych postulatów i elementów programu wyborczego Wiosny zarówno w wyborach do Parlamentu Europejskiego jak i przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi.

Gromadzki chce, by ośrodki TVP w Białymstoku i Olsztynie zorganizowały debatę o przyszłości rolnictwa z udziałem także innych kandydatów do PE - byłego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, który jest "dwójką" na liście PiS w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim oraz posłanki PSL Urszuli Pasławskiej, "dwójki" na liście Koalicji Europejskiej.

polityka, wybory, PiS, PO, PSL, Beata Mazurek, rolnictwo

Trwa polityczna walka o głosy rolników

Rolnictwo zostało zaniedbane za rządów PO-PSL - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek, komentując wypowiedź prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który ocenił, że propozycje PiS dla rolnictwa przedstawione zostały "bez...

Chciałby, aby również ci kandydaci - jak to określił - "podjęli temat".

Kandydat Wiosny krytycznie odniósł się także do propozycji PiS przedstawionych podczas konwencji w Kadzidle przewidujących wsparcie dla hodowców krów - 500 zł oraz 100 zł do tucznika.

- W zasadzie ta propozycja nie rozwiązuje żadnego problemu strukturalnego w rolnictwie. Dlatego proponuję debatę na temat rolnictwa. Mam nadzieję, że PiS przygotował poważne propozycje jeżeli chodzi o zmiany strukturalne i reformę w rolnictwie - mówił Gromadzki

Według niego propozycja dopłat do zwierząt "jest o tyle nie do przyjęcia", bo została ogłoszona tuż przed strajkiem nauczycieli. - Moim zdaniem miało to na celu przeciwstawienie dwóch grup społecznych i wykorzystanie rolników do walki ze środowiskiem nauczycielskim - oświadczył Gromadzki. Dodał, że nie ma na to zgody.

Gromadzki zaapelował również do organizacji rolniczych, związków zawodowych, kółek rolniczych o poparcie strajkujących nauczycieli.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement