Były minister rolnictwa szykuje się do wyjazdu do Brukseli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2019,6:50 Aktualizacja: 24-04-2019,7:18
A A A

Kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel uważa, że województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie potrzebują dalszych inwestycji, żeby się rozwijać i nadganiać zapóźnienia. - Potrzebują inwestycji w sferę techniczną, społeczną - podkreślił były minister rolnictwa.

We wtorek w Suchowoli (Podlaskie) Jurgiel zainaugurował swoją kampanię wyborczą do PE. Były minister rolnictwa i były wieloletni szef PiS w Podlaskiem jest "dwójką" na liście PiS w okręgu wyborczym obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Jan Krzysztof Ardanowski, rolnictwo, mięso, wybory, polityka

Minister rolnictwa nie wie, czy wystartuje w wyborach parlamentarnych

Po ujawnieniu skandalu z nielegalnym ubojem bydła w rzeźni na Mazowszu opozycja głośno domaga się dymisji Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ale minister nie zamierza odchodzić. Szef resortu rolnictwa w piątek rano w Radiu Zet zapewnił, że ma mocne...
Jedynką jest obecny europoseł Karol Karski. Jurgiela wspierali we wtorek marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski, samorządowcy, np. burmistrz Kolna Andrzej Duda.

Jurgiel przypomniał, że program PiS w wyborach do PE ma 12 punktów. Zwrócił uwagę, że "Europa potrzebuje dekalogu, rodziny, a także solidarności". Podkreślił, że właśnie tego przedstawiciele PiS będą "bronić" w europarlamencie.

Były minister rolnictwa wskazał, że w kwestii polityki spójności UE, Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie potrzebują inwestycji, by się rozwijać, nadganiać zapóźnienia. - Potrzebują inwestycji w sferę techniczną, społeczną, bo jesteśmy jednymi z ostatnich regionów zapóźnionych w Europie i aby wyrównać poziom rozwoju gospodarczego potrzebne są fundusze - mówił Jurgiel.

Przypomniał, że w 2006 r. inicjował powstanie specjalnego programu dla wschodnich regionów Polski i ten program był realizowany "chociaż w ograniczonym zakresie". - Ale teraz jest rząd Prawa i Sprawiedliwości, jest szansa, że będzie nowy program dla Polski wschodniej, program, który rozwiąże szereg problemów, w tym przede wszystkim infrastrukturę, ale też przedsiębiorczość na obszarach wiejskich - mówił Jurgiel.

jarosław kalinowski, psl, definicja aktywnego rolnika, rozwój oze, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa

PSL chce wprowadzenia definicji aktywnego rolnika

PSL chce, by wprowadzono w Polsce definicję aktywnego rolnika w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Proponuje też nową formułę rozwoju energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich. - Chcemy, żeby w następnej perspektywie wprowadzić w życie w...
Jak zaznaczył, PiS "stawia na innowacje". Przypomniał np. pomysł utworzenia w Podlaskiem tzw. doliny rolniczej 4.0. w ramach, której są opracowywane nowe technologie w kwestii zbioru warzyw. - Bo nowa perspektywa programowa to też, że innowacje, które będą wspierane w naszym regionie - powiedział Jurgiel.

Zaznaczył, że ma doświadczenie w tym zakresie i jeżeli zostanie wybrany do PE będzie zbiegał o wprowadzenie programu.

Jurgiel podkreślił, że od 25 lat pełni różne funkcje publiczne, był ministrem rolnictwa, wcześniej przewodniczącym sejmiku województwa podlaskiego, prezydentem Białegostoku, jest wieloletnim posłem, chce pracować na rzecz Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego, "także dla Polski". Apelował do wyborców o udział w wyborach 26 maja.

Krzysztof Jurgiel poinformował, że do ciszy wyborczej będzie kontynuował spotkania z wyborcami we wszystkich miastach powiatowych w okręgu wyborczym.

Marszałek Artur Kosicki zapowiedział, że reprezentacja PiS w Parlamencie Europejskim "musi być reprezentacją skuteczną i silną". Według niego Krzysztof Jurgiel taką "reprezentację" będzie stanowił, "będzie walczył o interesy" regionów i kraju.

Burmistrz Kolna Andrzej Duda przekonywał, że Krzysztof Jurgiel bardzo dobrze zna problemy wschodniej Polski oraz potrafi skutecznie negocjować. Poseł Kazimierz Gwiazdowski dodał, że, Krzysztof Jurgiel zna także problemy polskiej wsi, która potrzebuje dalszych środków na rozwój, a regionom potrzebny jest przedstawiciel. W jego ocenie kandydat PiS "podoła temu wszystkiemu", żeby wieś mogła się rozwijać w zrównoważony sposób.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj