Środki poszły w kilka godzin. Koniec przyjmowania wniosków w ramach MdM

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2017,14:05 Aktualizacja: 10-08-2017,14:21
A A A

Uruchomione dodatkowe środki na finansowanie programu Mieszkanie dla Młodych w 2017 r. zostały wyczerpane w kilka godzin - informuje Bank Gospodarstwa Krajowego na swojej stronie internetowej. BGK wstrzymał więc przyjmowanie wniosków.

Odblokowanie 67 mln zł było możliwe dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Przed zmianą przepisów bank był zobowiązany wydać komunikat o wstrzymaniu naboru wniosków, jeżeli w roku, którego dotyczy limit, pula dokumentów złożonych przez nabywców do BGK osiągnie 95 proc. limitu.

program mieszkanie dla młodych, program mdm, dofinansowanie wniosków o mieszkanie

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu MdM

5 sierpnia ruszy ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych. Do rozdysponowania jest kwota ok. 67 mln zł. Środki mogą wystarczyć na dofinansowanie wkładu własnego dla...

95-procentowe ograniczenie zostało zniesione, bowiem - jak wskazywano podczas prac nad nowelizacją ustawy o MdM - w praktyce dochodziło do tego, że nie wszystkie zgłoszone wnioski były finalizowane w postaci zawartych umów, albo część wnioskujących wycofywała się z kredytu.

W związku z wyczerpaniem środków Bank Gospodarstwa Krajowego od 9 sierpnia wstrzymuje przyjmowanie wniosków nabywców z terminem wypłaty środków z Funduszu Dopłat planowanym na 2017 rok. Kwota dofinansowania przewidziana na program MdM wyniosła 746 mln zł.

Cały czas będą przyjmowane wnioski o dodatkowe dofinansowanie po urodzeniu lub przysposobieniu trzeciego lub kolejnego dziecka.

Na 2018 r. przewidziano w ramach programu 762 mln zł dofinansowania. Obecnie wykorzystano już 50 proc. limitu, wobec czego BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków. Ostatnia transza ruszy w styczniu. Będzie to też ostatni rok funkcjonowania programu.

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program - "Rodzina na swoim". MdM polega na tym, że beneficjenci otrzymują dofinansowanie do kredytu hipotecznego.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj