Sasin obwinia Pudę o opóźnianie powstania holdingu spożywczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2021,10:30 Aktualizacja: 26-08-2021,10:31
A A A

Resorty aktywów państwowych oraz rolnictwa nie są w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia narodowego giganta spożywczego. O problemie poinformowano już premiera i prezesa PiS.

"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej (KGS) PiS obiecał w swoim programie z 2019 r. (ma spowodować bardziej efektywną współpracę z rolnikami w zakresie produkcji i np. doradztwa).

Krajowa Grupa Spożywcza, Narodowy Holding Spożywczy, Krajowa Spółka Cukrowa, andrzej śliwka

Narodowy Holding Spożywczy ma ruszyć w przyszłym roku

Proces zmierzający do utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej jest na zaawansowanym etapie. Jego zakończenie planowane jest w pierwszym półroczu przyszłego roku - poinformował Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych. Polityk...

Wydawałoby się, że projekt jest już na ostatniej prostej. Brakującym ogniwem jest jednak osiem spółek, które wciąż są pod nadzorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Chodzi m.in. o Elewarr, Danko Hodowlę Roślin czy Małopolską Hodowlę Roślin.

Dziennik podaje, że zdaniem Jacka Sasina, szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych głównym hamulcowym jest Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Według Sasina, Puda powinien przekazać na wniosek resortu aktywów udziały w tych spółkach, co domknęłoby proces tworzenia holdingu. Ale tego nie robi od ośmiu miesięcy, mimo wniosku resortu aktywów (z grudnia 2020 r.) i kolejnych ponagleń (ostatnie MAP skopiował i przesłał do premiera i prezesa Kaczyńskiego) - czytamy w gazecie.

Jak podaje DGP, resort rolnictwa odpiera zarzuty o przeciąganie prawy. "Na wniosek ministra aktywów państwowych i zgodnie z koncepcją holdingu zrealizowaną i przedstawioną przez KPMG, mówiącą, które spółki rolno-spożywcze Skarbu Państwa mają być jego częścią, KOWR 18 sierpnia skierował do MAP wniosek o wyrażenie zgody na nieodpłatne nabycie TDM ARRTRANS SA spółki w likwidacji i wyłączenie jej ze struktury kapitałowej Elewarr. Pozwoli to KOWR na przekazanie spółki Elewarr oraz Zamojskich Zakładów Zbożowych do MAP w trybie niezwłocznym celem powołania holdingu, o czym zapewnia w nadesłanych odpowiedziach ministerstwo" - czytamy.

Według dziennika, tworzeniu giganta przeciwna jest AGROunia, organizująca ostatnie protesty rolników. "Państwo nie jest od budowania molochów, tylko od tworzenia przepisów, które nie będą pozwalały bogatym i wielkim wyzyskiwać biednych i małych" - pisze DGP, cytując Michała Kołodziejczaka, lidera organizacji.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu