Narodowy Holding Spożywczy ma ruszyć w przyszłym roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2020,12:40 Aktualizacja: 03-12-2020,12:45
A A A

Proces zmierzający do utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej jest na zaawansowanym etapie. Jego zakończenie planowane jest w pierwszym półroczu przyszłego roku - poinformował Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

Polityk odpowiedział na interpelację poselską w sprawie utworzenia KGS nazywanej również Narodowym Holdingiem Spożywczym. O tym tworze mówi się od dawna jako potencjalnym leku na problemy rynku rolnego w Polsce.

krajowa spółka cukrowa, ksc, jacek sasin, krzysztof kowa, sektor rolno-spożywczy

KSC podpisuje umowę. Kolejny krok do konsolidacji spółek

Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej podpisał umowę z KPMG Advisory o świadczenie usług doradczych. Umowa zakłada przygotowanie m.in. strategii konsolidacji spółek Skarbu Państwa prowadzących działalność w sektorze rolno-spożywczym....

Jak zapewnił wiceminister, po przejęciu od ministerstwa rolnictwa nadzoru nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa z branży rolno-spożywczej i zapoznaniu się z projektem utworzenia KGS, Ministerstwo Aktywów Państwowych zintensyfikowało działania w tej sprawie.

Urzędnicy kontynuowali analizy, w wyniku których ustalono, że konsolidacja spółek z branży rolno-spożywczej przebiegać będzie w oparciu o wiodącą rolę Krajowej Spółki Cukrowej S.A., jako największego podmiotu z udziałem Skarbu Państwa działającego w ramach grupy kapitałowej w przetwórstwie rolno-spożywczym, posiadającego aktywa i potencjał do budowania przewagi konkurencyjnej.

"Obecnie, przy aktywnym udziale Ministerstwa Aktywów Państwowych, prowadzone są prace mające na celu stworzenie silnego podmiotu (grupy kapitałowej), który wzmocni pozycję rynkową spółek z portfela Skarbu Państwa, jak również przyczyni się do rozwoju polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego, a w konsekwencji wpłynie na wzmocnienie naszej pozycji konkurencyjnej na krajowych i międzynarodowych rynkach żywnościowych. W wyniku konsolidacji uzyskane zostaną synergie, optymalizacja kosztowa i przychodowa w obszarze prowadzonej działalności gospodarczej spółek, zwiększenie skali działania poprzez zdobywanie nowych segmentów rynku" - wskazał wiceszef resortu.

krajowa spółka cukrowa, ksc, holding spożywczy, artur soboń

Ministerstwo wytypowało spółki do holdingu spożywczego

- Konsolidacja nastąpi w oparciu o działalność Krajowej Spółki Cukrowej. Wytypowano 17 spółek do powstającego holdingu spożywczego - poinformował Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. - Najważniejszym podmiotem z...

Dlatego 25 lutego br. pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Jacka Sasina, wicepremiera, ministra aktywów państwowych i Zarządem KSC S.A. zostało zawarte porozumienie dotyczące przygotowania i realizacji koncepcji konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej.

Następnie wyłoniono podmiot doradczy, który świadczy na rzecz KSC S.A. usługi w zakresie przygotowania i realizacji procesu konsolidacji. A jakie państwowe podmioty mają wejść do narodowego holdingu?

"Trwają szczegółowe analizy spółek wytypowanych przez doradcę KSC S.A. do konsolidacji, które wejdą w skład grupy kapitałowej po podjęciu w tym zakresie decyzji w oparciu o wyniki analiz i rekomendację doradcy. Proces zmierzający do utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej jest na zaawansowanym etapie. Jego zakończenie planowane jest w pierwszym półroczu przyszłego roku" - podsumował Andrzej Śliwka.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!