Sadownicy nie chcą u siebie szybkiej kolei

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2020,10:00 Aktualizacja: 05-03-2020,10:06
A A A

W Grójcu (woj. mazowieckie) lokalne władze i mieszkańcy dyskutowali na temat potencjalnych inwestycji w gminie związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestor odpowiedział na wcześniejsze zapytania.

- W czasie dyskusji społeczność poznała szczegóły dotyczące budowy strategicznej inwestycji polskiego rządu, zadawała pytania oraz wyrażała swoje opinie na temat przebiegu tras kolejowych - mówi burmistrz Dariusz Gwiazda w rozmowie z "Echem Dnia".  

wycofywanie substancji aktywnych, ochrona sadów, Zielone Porozumienie, Green Deal, Unia Owocowa, Komisja Europejska

Unijne wytyczne utrudniają ochronę sadów

Zdaniem ekspertów z Unii Owocowej ostatnie lata pokazały, że wyzwania klimatyczne oraz kolejne restrykcyjne przepisy Unii Europejskiej sprawiają, że coraz trudniej skutecznie chronić sady. Niestety, według nowych założeń UE, z wielu dziś...

Podnoszono właśnie przede wszystkim sprawę przebiegu nowo planowanej szybkiej linii kolejowej po istniejących torowiskach oraz uruchomienie połączenia wolną koleją z Grójca przez Tarczyn do Warszawy.

Mieszkańcy, którzy posiadają gospodarstwa i sady na terenie, gdzie w przyszłości ma przebiegać trasa protestują przeciwko inwestycji. Obawiają się, że budowa wymusi wywłaszczenia, wysiedlenia i podzieli miejscowości. Sadownicy pytają, co się stanie z dopłatami unijnymi do gospodarstw, które podzieliłaby nowa linia.

Zdania w tej sprawie są jednak podzielone bowiem mieszkańcy samego Grójca chcieliby, by nowa kolej umożliwiała im szybszą podróż do Warszawy. - Obecnie jesteśmy praktycznie odcięci od linii kolejowej - argumentują.

Burmistrz Gwiazda - jak podaje "Echo Dnia" - opublikował tymczasem na swoim facebookowym profilu odpowiedź, jaką gmina otrzymała z CPK na swoje wcześniejsze zapytanie w sprawie przebiegu szybkiej kolei.

Kazimierz Peryt, ekspert do spraw relacji z otoczeniem inwestycji podkreślił, że gdy zostanie wybrany wariant przebiegu linii kolejowej, gminy będą mogły go na pewno opiniować. Zapewnia, że podczas kolejnych etapów prac będą również organizowane gminne spotkania konsultacyjne.
 

źródło: "Echo Dnia"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj